Maanomistajat ovat mahdollisuutena hiilensidonnassa, mutta eivät osapuolena keskustelussa
Maankäyttösektorin (LULUCF) hiilinielut ovat keskeisessä roolissa Suomen päästövähennystavoitteissa, mutta IPCC-raportissa on epäselvyyksiä. Maanomistajat ovat hyödyntämätön mahdollisuus hiilensidonnassa.
Koneviesti on ollut yhtenä koordinaattorina Loimaan Novidan koulutilan koelohkolla, jossa on mitattu niin sanotulla Farmers-Eddy-menetelmällä hiilen sidontaa yhden kesän ajan Vaisalan laitteistolla. Kuvassa Liedon maamiesseuran vierailu koelohkolla kesällä 2022. Kuva: Eemeli LinnaSuomi asetti päästövähennystavoitteensa maankäyttösektorin hiilinielujen varaan olettaen, että 50 vuoden aikana syntynyt hiilensidonta jatkuisi ja tehostuisi edelleen. Nyt metsien ikääntyminen on muiden tekijöiden ohella osoittanut, ettei tämä oletus toteudu, mikä on johtanut maankäyttösektorin joutumiseen tahtomattaan vastakkainasettelun kohteeksi. Tilanne on kuitenkin epäselvä.
Suomea koskeva IPCC-raportti sisältää useita epätarkkuuksia. Viljelyssä olevia kivennäismaalajeja on mallinnettu virheellisesti, turvemaiden määristä ei ole täsmällistä tietoa, ja ne on arvioitu eloperäisten maiden kanssa. Tarkastelu ei ota huomioon, että turvemaat muuttuvat multamaaksi ja usein kasvavat vahvasti monivuotisina nurmikasvustoina. Lisäksi karjan metaanipäästöjen on todettu olevan jopa 3–4 kertaa suurempia kuin mitä IPCC-raporteissa on ilmoitettu.
Erilaisten viljelymenetelmien hiilivuomittausten tuloksia on odotettu malttamattomasti eri tutkimustahoilta, mutta tähän mennessä yhtään luotettavaa mittaustulosta ei ole esitetty. Erityisen huolestuttavaa on, että IPCC-raportin taustalla oleva tutkimustieto on ollut vaikeasti löydettävissä, eikä sitä ole tarkasteltu avoimesti.
Tieteen periaatteisiin kuuluu itsensä korjaavuus, mutta epäilen suomalaisen maataloustutkimuksen poliittista riippumattomuutta. Toivottavasti olen väärässä, jolloin luottamuksen palautus on helppoa. Pallo on tutkijoilla.
Suomen päästövähennystavoitteet nojaavat pääasiassa fossiilienergian käytön vähentämiseen. Tässä energiasektorin kehitys on ollut erinomaista, ja myös liikenteen ja kotitalouksien päästöt vähenevät hitaasti. Maankäyttösektori nähdään kuitenkin ongelmana.
Maanomistajien tulisi päästä aktiivisiksi keskustelun osapuoliksi, sillä heillä on laajin keinovalikoima hiilen sitomiseksi. Tämä pitäisi näkyä heille mahdollisuutena, ei rasitteena.
Joko sinulle tulee Koneviestin uutiskirje? Tilaamalla maksuttoman uutiskirjeen saat noin kerran kuukaudessa sähköpostiisi toimituksen valitsemia kiinnostavimpia juttuvinkkejä. Tilaa uutiskirje
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



