Maxpo 2025: Työnäytökset ja opiskelijat elävöittäjinä – kävijämäärä kasvoi edellisvuodesta
Maxpo 2025
- Näyttelyn pinta-ala 47 000 m².
- Näytteilleasettajia yli 250.
- Kävijöitä 14 500.
- Järjestetään seuraavan kerran vuonna 2027.
Maxpo-näyttelyn järjestää Messukeskus Rakennuskonealan Näyttely-yhdistys ry:n toimeksiannosta joka toinen vuosi. Tämän vuoden tapahtuma pidettiin 28.–30. elokuuta. Näyttelyn pinta-ala oli 47 000 neliömetriä ja näytteilleasettajia oli 250. Kolmen päivän aikana vierailijoita kertyi yhteensä 14 500, mikä merkitsi 13 prosentin kasvua edelliskertaan verrattuna.

Aurinkoisena torstaina väkeä oli ajoittain tungokseen asti, mihin vaikutti myös alan opiskelijoiden runsas osallistuminen. Tulevaisuuden tekijöille oli järjestetty oma tietoisku maarakennusalasta. Muina päivinä sää oli sateinen, mikä hieman hillitsi kävijämääriä.

Tapahtumajärjestäjien tavoitteena oli tehdä Maxposta aiempaa elävämpi tilaisuus, jossa kuuluu moottorien ääni ja näkyy koneiden liikettä. Tätä varten paikalle oli tuotu hiekkaa työkoneiden esittelyä varten. Uusi konsepti sai runsaasti kiitosta niin kävijöiltä kuin näytteilleasettajiltakin. Koeajettavana oli yli 20 maarakennuskonetta, ja ohjelmassa nähtiin myös konedemoja sekä Golden Crane Competition 2025 – ajoneuvonosturikuljettajien Euroopan mestaruuskisat, joissa voiton vei Teemu Pirttimaa.
Huomiota herätti myös Oulun yliopiston Swarm-hanke, jota esiteltiin ensimmäistä kertaa julkisesti. Hankkeessa kehitetään autonomisesti toimivaa työkoneparvea rakennustyömaiden automatisoimiseksi ja tehokkuuden parantamiseksi.


Epävarmuus ja korkea hintataso huolettavat
Näytteilleasettajat arvioivat vuoden sujuneen kaupallisesti kohtalaisesti, mutta ennätyksiä ei ole luvassa. Tätä tukevat myös Traficomin tilastot, joiden mukaan moottorityökoneiden ensirekisteröintien määrä oli heinäkuun lopussa 9,8 prosenttia viime vuotta pienempi – ja edellisvuosikaan ei ollut myynnillinen menestys. Suomen Nato-jäsenyys on kuitenkin tuonut monille alan toimijoille yhteistyömahdollisuuksia puolustusvoimien kanssa.

Vaikka tapahtumaan oltiin kokonaisuutena tyytyväisiä, näytteilleasettajia huolettivat korkeat kustannukset. Osastojen vuokrat ovat mittavat, ja koneiden kuljettaminen paikalle ja takaisin lisää kuluja. Lisäksi osallistuminen sitoo henkilöstöä useaksi päiväksi. Tämä näkyi muutamien merkittävien maahantuojien poissaolona.
Eräs kokenut konekauppias arvioi, että suuren näyttelyosaston kulujen kattaminen voi edellyttää jopa kymmenen ylimääräisen koneen myyntiä. Siksi tapahtumassa on tärkeää tavoittaa potentiaaliset ammattiasiakkaat, ei vain messutunnelmaa seuraavia satunnaisia kävijöitä.
Pienempiin varusteisiin ja työlaitteisiin liittyviä uutuuksia oli tarjolla varsin vähän, ja moni ennustaa tulevasta talvesta vaikeaa. Suurempien koneiden puolella nähtiin joitakin todellisia uutuuksia sekä päivitettyjä malleja.
Mielenkiintoista on, että jo entuudestaan merkkikirjoltaan runsaat Suomen markkinat houkuttavat yhä uusia toimijoita: esillä oli myös muutama täysin uusi edustus.
Seuraava Maxpo järjestetään vuonna 2027.





























Joko sinulle tulee Koneviestin uutiskirje? Tilaamalla maksuttoman uutiskirjeen saat noin kerran kuukaudessa sähköpostiisi toimituksen valitsemia kiinnostavimpia juttuvinkkejä. Tilaa uutiskirje
- Osaston luetuimmat



