Ilmakuvaus kehittyy jatkuvasti

Kevyisiin miehittämättömiin lennokkeihin (UAS, Unmanned Aerial Systems) pohjautuvat kuvantamismenetelmät kehittyvät koko ajan. Projekteja on käynnissä pitkin Eurooppaa.
Britanniassakin on useita hankkeita meneillään. Yksi edistyneimmistä, jo kaupalliseen vaiheeseen ennättänyt hanke on Ursula Agriculture. Kyseessä on samannimisestä tutkimushankkeesta alkunsa saanut yritys.
Ursulassa on takana toimijoita, joilla on kokemusta muun muassa satelliittikuvien hyödyntämisestä. Yhdistämällä erityyppiset kuvantamisen tekniikat ja agronomisen osaamisen on Ursula kyennyt lanseeraamaan avaimet käteen -paketteja, eli valmiita palvelukonsepteja. Niille on määritelty hinnat ja toimitusehdot.
Ursulan tuotteita ovat esimerkiksi erityisympäristötuen suojakaistojen määritys tuoreesta ilmakuvasta, rikkaruohokartat, satoarviot ja lisälannoituskartat. Viimemainitut työstetään valmiiksi tiedostoiksi asiakkaan käyttämälle levityskalustolle.
Kuvantamisessa käytetään näkyvän valon ohella muitakin aaltoalueita, kuten lämpöä ja NIR-aluetta. Satelliittikuvien ohella voimakkaasti kasvava alue on UAS-kuvantaminen, joka mahdollistaa aiempaa tarkemman tiedon keräämisen. UAS-kalustolla voidaan myös saada tuoretta tietoa yksittäisistä peltoalueista.
Hinnaltaan UAS-kuvantaminen on kalliimpaa kuin satelliittikuvantaminen, mutta tarkkuus on huomattavasti parempi. Tuotepaketteja on tällä hetkellä viisi. Hinnat vaihtelevat välillä 12–24 euroa hehtaarilta (alv 0 %). Kuvattavan alueen minimikoko on 170 hehtaaria, mutta neuvotteluvaraa on alaspäin.
Kaikkiin tuotepaketteihin kuuluu kuvaus asianmukaisella tekniikalla, analyysi ja tiedon oikeellisuuden tarkastus manuaalisesti pellolta kerättävän datan pohjalta. Tulokset ovat suoraan tilaajan hyödynnettävissä ja toimivat myös lähdemateriaalina muulle neuvonnalle ja päätöksenteolle.
www.ursula-agriculture.com
Jussi Knaapi
Osaston luetuimmat
- Koneurakointi Karvola urakoi kymmenellä traktorilla ympäri vuoden – menestyksen takana hyviä periaatteita ja ripaus tuuria
- Koneurakointi Karvola on urakoinnin monialayritys – ELY:n teitä ajetaan Haapavedelle saakka
- Video: Mika Klapurin konekorjaamolla maataloustyökoneiden määrä on lisääntynyt – ”Jos koneessa havaitsee pienenkin oireen, siihen kannattaa tarttua heti, ettei vika eskaloidu”
- Tayga-moottorikelkat - Suoraan Volgan rannalta
- Kelekkamessuilla 2023 pääosissa olivat sähköiset moottorikelkat ja -mönkijät – Yamaha luopuminen kelkkavalmistuksesta puhutti
- Kooste vuoden 2023 metsänäyttelyiden annista – näyttelykävijät palasivat takaisin metsäalan koneiden pariin
- Agco Power 75 vuotta - Miljoona moottoria