Maatalouskoneteollisuus kasvaa jälleen idässä – puolalaisilla koneilla on pitkät perinteet
Puolalaisen maatalouskonevalmistuksen perinne on yhtä monivaiheinen kuin koko maan historia. Yritysten omistajat ovat vaihtuneet vallanpitäjien ja talousjärjestelmän mukaan. Yksityistämisen ansiosta maatalouskoneiden valmistus on jälleen kasvussa.
Tytan-levittimien pohjakuljetin on kaksiosainen. Tytan 14 mallin kuormatilan pituus on vinon etulaidan keskeltä säätöporttiin mitattuna 380 cm, suuremmassa Tytan 18 mallissa lava on puoli metriä pitempi. Säätöportti on kuvassa suljettuna eli kuljetusasennossa. Kuva: Uolevi OristoSuunnitelmatalouden aikana koneiden valmistus oli jaettu eri tehtaille siten, että maassa oli yleensä vain yksi kyseistä konetta tai laitetta valmistava tehdas. Kommunistisen ajattelun mukaan turhia markkinointikuluja ei syntynyt ja insinöörit saivat panostaa osaamisensa vain yhteen tuotteeseen, kun resursseja ei tuhlattu kilpailijoiden seuraamiseen ja keskinäiseen kilpailuun. Strategia puri vielä 70-luvulla, jolloin puolalaisia koneita vietiin paljon ulkomaille. Suomeen tuotiin Ursuksen ja Bison-puimureiden lisäksi useita työkoneita.
Talousjärjestelmän vaihtumisen myötä Puolan maatalouskonekombinaatit pilkottiin pienemmiksi osakeyhtiöiksi. Toimintaansa jatkavista yrityksistä osa on nykyään täysin puolalaisten hallinnassa, jotkut ovat osittain tai kokonaan ulkomaisessa omistuksessa ja muutamien yritysten osakesalkku on edelleen valtion hoivissa. Alalle on syntynyt myös täysin uusia yrityksiä.
Markkinoillamme kaksi puolalaista kuivalannanlevitintä
Tällä hetkellä Suomeen tuodaan kahta puolalaista kuivalannanlevitintä, Pronarin valmistamaa Herkulesta ja Unia-konserniin kuuluva Tytania. Agri-Kymin maahantuomaa Herkulesta myydään Agrimarketin kautta ja Tytan-levitintä Turun Konekeskuksen myyntiverkoston toimesta.
Sekä Tytanin että Herkules ovat ensisilmäyksellä melko samantyyppisiä koneita. Pyörät ovat leveän lavan alla ja suuremmissa vaunuissa käytetään teliakselistoa. Kummassakin vaunussa on kaksiosainen, hydraulimoottorin käyttämä pohjakuljetin. Levitysmäärää säädetään pohjakuljettimen lisäksi säätöportilla. Portin avautumaa säädetään nostamalla ja laskemalla porttia hydraulisylintereillä, kuljetuksen ajaksi portti suljetaan. Olkinen lanta silputaan vaakakeloilla ja levitys tapahtuu kahdella lautaslevittimellä.
Unialla 140 vuoden perinteet
Tytan levittimiä valmistava yritys kuuluu nykyään Unia-konserniin, joka on yksityinen osakeyhtiö. Unian juuret juontavat 140 vuoden taakse, kun August Venzki valmisti auroja ja patentoimaansa kultivaattoria. Ennen ensimäistä maailmansotaa yrityksessä oli jo 1700 työntekijää. Kaksi- ja kolmekymmentäluku olivat yrityksen kulta-aikaa, sillä historiikin mukaan tuotanto oli laajaa ja Suomikin kuului vientimaiden pitkään listaan.
Sodan jälkeen työ jatkui uudessa komennossa mutta vanhoin tuottein. Tuotannon seuraava huippukausi oli 70-luvulla. Puolan kansantalouden alamäki alkoi 80-luvulla, ja useimmat yritykset olivat melko huonossa kunnossa talousjärjestelmän vaihtuessa. Unian yksityistämistä seuranneet kuusi vuotta olivat hiljaiseloa, kunnes yritys joutui valuuttakriisiin ja ovet suljettiin.
Nykyisen johdon omistukseen Unia siirtyi v. 2006. Toiminta jatkui aluksi pienin askelin, sillä uudet omistajat lunastivat ensin vain yhden teollisuushallin. Markkinointitaitoiset omistajat ovat saaneet yrityksen toimintaan uutta vauhtia. Tällä hetkellä Uniaan kuuluu neljä eri tehdasta ja työntekijöitä on 1200. Tuotevalikoimaan kuuluu Ares-muokkauskoneiden, Tytan-lannanlevittimien ja Pilmet-ruiskujen lisäksi v. 2000 lähtien myös perunakoneita valmistava Agromet.
Unian tuotanto laajenee, sillä sekä Puolan markkinat että myynti muihin EU-maihin ovat kasvussa. Ainoastaan Portugali ja Italia eivät tällä hetkellä kuuluu markkina-alueeseen. Ares-muokkauskoneiden myynti vetää Puolan lisäksi hyvin Suomessa ja Saksassa, Suomi on tällä hetkellä Areksen neljänneksi suurin myyntialue.
Tytan-levittimien valikoima kasvaa
Tytan levittimien kokovalikoima on kasvanut, aikaisemmin painopiste oli vain 8 ja 10 tonnin levittimissä. Tänä päivänä valikoimaan kuuluu pystykelalevittimien lisäksi kolme kantavuudeltaan 10–16 t mallia, jotka voidaan varustaa 16 - 24 m työleveyteen yltävillä levityslautasilla. Ensimmäiset koneet olivat Suomessa jo viime kesänä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat