
Metsäkonealan työntekijöistä kilpaillaan globaalisti – ilmiö näkyi myös FinnMetkossa
Metsäkonealalla on ollut pitkään työntekijäpulaa, mikä johtuu tekijöiden eläköitymisestä ja korkealla tasolla pysyneistä puunkorjuumääristä. Alan haasteena ovat kuitenkin myös kausivaihtelut.
Suomen suurin metsäkoneyritys työntekijämäärällä mitattuna, Metsäkonepalvelu Oy, työllisti vuonna 2025 yhteensä 145 henkilöä. Yritys oli tuonut osastolleen vetonaulaksi entisöidyn Timberjack-juontotraktorin. Kuva: Tommi HakalaMetsäkonealan työntekijämääristä käydään jatkuvasti keskustelua. Keskustelu on globaalia, sillä monessa maassa metsäalan työt eivät ole kiinnostavimpien alojen joukossa. Haasteita on kaikkialla, myös Pohjois-Amerikassa. Alan työntekijöitä eläköityy samaan tapaan kuin muillakin aloilla, ja jo pelkästään heidän korvaamisensa vaatii osaavia työntekijöitä. Koulutussektori pyrkii paikkaamaan tätä vajetta, ja ilahduttavasti koulutuspaikat ovat oppilaitoksissa täyttyneet.
Erittäin suuri metsäalan toimija, eli 1 500 työntekijän kanadalainen JD Irving Limitedin metsäosasto Woodlands on jo pitkään rekrytoinut työntekijöitä Suomesta. Oman ilmoituksensa mukaan jo 40 työntekijää on palkattu Kanadan selkosille. Nyt yritys oli omalla osastollaan mukana. Kuva: Tommi HakalaSamaan aikaan metsäalan, etenkin selluteollisuuden, globaali murros on aiheuttanut lomautuksia ja epävarmuutta työmääristä. Tämä on lisännyt myös alanvaihtoja. Koneyrittäjät ry:n elokuussa 2026 teettämän kyselyn mukaan työmäärät ovat vähentyneet kesän aikana merkittävästi 69 prosentilla metsäsektorin yrityksistä. Puunkorjuumäärät ovat jääneet odotettua pienemmiksi 85 prosentilla yrityksistä. Loppuvuoden osalta 52 prosenttia yrityksistä arvioi kysynnän edelleen laskevan.
FinnMetkossa olivat näyttävästi esillä kotimaiset suuret puunkorjuuyritykset sekä myös pitkään Euroopasta työntekijöitä rekrytoinut yhtiö. Suurten metsäyhtiöiden vaatimukset yrittäjille ovat tiukentuneet entisestään, ja yritystoimintaan liittyy paljon taustatekijöitä, jotka voivat olla pienemmille yrityksille raskaita. Suomessakin puunkorjuu on kuutiomäärillä mitattuna entistä enemmän suurten metsäkoneyritysten vastuulla, ja yli sadan työntekijän yrityksiä on jo useita.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



