Kuoppia kaivelemaan

Traktoreihin kiinnitettävät kaivulaitteet olivat selvästi yleisempiä menneinä vuosikymmeninä, kotimaisiakin valmistajia oli vielä 1980-luvulla useita. Näillä kaivulaitteilla kotitarvetyöt ja ojien kaivuu sujuivat omalla traktorilla, eikä urakoitsijan palveluksia välttämättä tarvittu. Sittemmin ympäripyörivän telakaivurin voi sanoa korvanneen maataloustraktoriin kiinnitettävät kaivulaitteet maatiloilla, ja markkinoilla olevat edullisemman pään kaivulaitteet onkin suunnattu enemmän harrastekäyttöön kuin ammattikäyttöön. Poikkeuksiakin toki löytyy, mutta hinta ja järeys kulkevat usein käsi kädessä, ammattikäyttöön suunnatun kaivulaitteen hinnalla saa usein käyttökuntoisen kaivukoneen.
Kaivulaitteellekin on edelleen oma paikkansa markkinoilla. Kiven poistoon nurmikolta tai pihatieltä, kaapeliojan kaivuun tai hajonneen vesiputken vaihtamiseen ei välttämättä tarvita 20-tonnista, tai edes 3-tonnista telakaivuria. Kaivulaitteen hankintaa puoltaakin ensisijaisesti nopea käyttöönotettavuus ja helppous. Urakoitsijoitakin on saatavilla, mutta pienen homman teettäminen nousee helposti arvoon arvaamattomaan, eikä pikkuhommien ketjuttaminen aina onnistu juuri siihen hetkeen, kun tilattu kaivinkone on tontilla.
Lue lisää
Osaston luetuimmat
- "Maatalouden parjaamisen ympäristön tärvelijänä voisi hiljalleen lopettaa" – maa- ja metsätalous ovat ainoita kasvihuonekaasuja sitovia toimialoja11.11.2021
- Maaseudun koneyrittäjien luottamus päättäjiin on heikentynyt – "Ympäristön suojelemisen ja varjelemisen tarve on yhteinen, mutta päätöksien pitää olla oikeasuhtaisia"1.4.
- Liikenne ja moottorit verolle?29.10.2020
- Ukrainan sota kouraisee myös konevalmistajia – ”Jatkossa voi olla vaikea houkutella yrityksiä siirtämään tuotantoa Venäjälle”25.4.
- Euroopan vihreän kehityksen ohjelma kiristää nitraatti- ja fostaattisäädöksiä – keskustelu ravinteiden käytön tehokkuudesta käy kuumana Euroopassa, mutta ei Suomessa5.5.
- Sähköllä pellolle – haasteena on hinnaltaan, kooltaan ja painoltaan sopivan akun löytäminen työkoneeseen6.5.
- Kun kaikesta säästetään, ei pärjää tekijät, ei teettäjät ja tietkin ovat kamalassa kunnossa – talvikunnossapito ajautuu kaaokseen21.4.