
KoneAgria, Tampere 12.–14.10 - Uutuuksia & ja nähtävää


Tänä vuonna KoneAgrian konenäyttely on järjestäjän mukaan entistäkin kattavampi, sillä mukana ovat kaikki markkinoiden keskeiset toimijat. KoneAgria on järjestetty viime vuosina vuorotellen Tampereella ja Jyväskylässä. Eri paikkakuntien näyttelyllä on erilaiset profiilit – Tampereella ohjelmatarjonta keskitetään viljaan sekä sika- ja siipikarjatalouteen, Jyväskylässä karjaan ja nurmeen. Ensi vuoden Jyväskylän KoneAgria rakentuu entistä vahvemmin karjatalouden, maidontuotannon ja nurmen- sekä rehutuotannon teemoille.
Koneviestin seminaarin aiheena täsmäviljely
Koneviestin seminaari – Täsmäviljely ja digitalisaatio, uuden ajan työkalupakki viljelijälle – järjestetään Tähtien Salissa perjantaina 13.10. klo 11.30–12.30.
Koneviestin seminaarin aiheet ja esiintyjät:
”Millä tasolla täsmäviljelyn kärkiyrittäjät ovat Euroopassa ja Suomessa?”, Jussi Knaapi, Koneviestin freelancetoimittaja.
”Mitä olemme oppineet? – Täsmäviljelyä 22 vuotta”, Liisa Pesonen, erityistutkija, Luke.
”AgriSmart-toiminnanhallinta koneyrittäjän tehotyökaluna sekä säilörehun korjuun satokartoitus ja rehun laadun reaaliaikainen seuranta”, Juha Pylväs, yrittäjä, Pylvään Koneasema.
Tervetuloa Koneviestin näyttelyosastolle!
Koneviestin osasto on AU100 (ks. kartta). Osastollamme voi tutustua esimerkiksi koneviesti.fi-sivuston Vertailutyökaluun, jonka avulla voi hakea tietoa ja verrata eri koneiden ja laitteiden teknisiä ominaisuuksia – uusin Vertailutyökaluun lisätty tuoteryhmä on puimurit.
Samalla voi myös osallistua arvontaan, jonka palkintona on mönkijä.
Saapuminen näyttelyalueelle
Näyttelyalueena toimiva Tampereen Messu- ja Urheilukeskus sijaitsee Pirkkalassa, kolmostien varressa 15 minuutin matkan päässä linja-autoasemalta, rautatieasemalta ja Tampere-Pirkkalan lentoasemalta. Tampereen joukkoliikenteen linja 14 liikennöi messualueelle. Näyttelypaikan osoite on Ilmailunkatu 20, 33900 Tampere.
Uutena pysäköintivaihtoehtona on tänä vuonna ilmainen etäparkki. Alue sijaitsee noin neljän kilometrin päässä Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksesta, 3-tietä (E12) Nokialle päin ns. Linnakallion alueella.
Etäparkista on ilmainen bussikuljetus KoneAgriaan ja takaisin. Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksessa on maksullinen pysäköinti.
Lisätietoja: www.koneagria.fi
Osaston luetuimmat
- KoneAgriassa enemmän näytteilleasettajia kuin koskaan – tila ei riittäisi, jos kaikki isot toimijat olisivat mukana
- Prosilva Oyj vahvistaa toimintaansa - Lisää panostuksia markkinointiin
- Yrittäjien Maatalouden johto vietti merkkipäiviä – yhteensä 130 vuotta kokemusta maatalouskaupasta
- Powerliftillä työskentelevän Anu Virtasen intohimona on nostaminen – ”Jos voittaisin lotossa, kotipihani olisi täynnä kurottajia”
- Maxpossa oli laitteita moneen tarkoitukseen – lisää Maxpo-uutuuksia esittelyssä
- Pyrolyysilämpölaitos tuottaa biohiiltä ja kaukolämpöä samassa prosessissa – tisleiden hyödyntämisessä vielä haasteita
- Vinssausyritys Vinssi