PK-sektorin yhteistyö pitää Suomen elossa
Suomalaisella ja italialaisella konevalmistuksella on vähitellen muodostunut samanalainen toimintamalli – toimintaa tehostetaan ja tuotteita kehitetään yritysten yhteistyöllä. Italiassa on konepajaryppäitä, joissa kukin on erikoistunut tekemään erillisiä komponentteja, joista yksi yritys keskittyy koostamaan valmiita tuotteita.
Sama on yleistynyt Suomessakin pk-sektorin alihankintaverkostoitumisen myötä. Ja nämä pienet alihankintayritykset pitävät usein entisiä suurteollisuuspaikkakuntia elossa. Yhteistyö koskee myös tuotteiden kehittämistä. Idealinkoina toimivat henkilöt saavat tuotteen valmistuksen käyntiin, kunhan valmistukseen tarvittava yritysverkko on kudottuna, ja bisneksen sopimuskiekurat valmiiksi hiottuna – kaikkea kun ei kannata tehdä itse. Jos hinnoittelee ideansa pilviin, tulee hyvän, mutta liian kalliin tuotteen elinkaaresta todella lyhyt.
Suuretkin yritykset elävät pk-puolen varassa, ja yritysten väliset yhteydet ovat jatkossa entistä tiiviimmät. Hyviä esimerkkejä suurista yrityksistä ovat metsäkonevalmistajat Ponsse ja John Deere Forestry. Molemmilla on tiivis ja laatuun panostava alihankintaverkko, päätoimija saa keskittyä kehitykseen ja tuotantoon. Ja tämä toimintamalli on vähitellen siirtynyt entistä pienempiin päävalmistajiin, jopa muutaman työntekijän kokoonpanotehtaisiin. Laadukas alihankinta mahdollistaa kohtuullisten ja myös suurien sarjojen tekemisen, mikä taasen antaa hintakilpailukykyä tiukoilla maailmanmarkkinoilla. Suurten, koneita lähes malmista asti tehneiden, monialayritysten aika alkaa olla lopullisesti ohi – eläköön pk-sektori!
Osaston luetuimmat
- Välirahat ja korot ovat kaksinkertaistuneet traktorikaupassa – käytetyissä koneissa korjauskulujen merkitys käänteentekevä
- Putin aiheutti värinää metsäurakoinnin hinnoitteluun – "Noutaja" tulee, elleivät urakoinnin hinnat muutu ja nopeasti
- Energiapolitiikan maailmanjärjestys on muuttumassa – myös Suomella on neuvotteluvaltti, mutta ongelmiakin on
- Koneklassikot-lehti muuttaa muotoaan – jatkossa Koneklassikoista ilmestyy monipuolinen kokoomateos
- Perävaunujen jarrut mainettaan parempia
- Kirjaudu Koneviestin nettisivuille!
- Maansiirrossa traktoreilla voidaan saavuttaa merkittäviä säästöjä kuorma-autojen tukena – traktori on kuitenkin tieajossa kallis vaihtoehto