Tuulivoimalla katuvalot, osa 3 – Käyttöjärjestelmä uusiksi
Sata vuotta vanhan tuulimoottorin runko on kunnostettu ja sille on valettu jalusta. Seuraavaksi tuli vuoroon käyttökoneisto, joka oli tähänastisista tehtävistä haasteellisin. Erilaisesta toimintatavasta johtuen se piti rakentaa kokonaan uudestaan, aiemmasta versiosta ainoa käyttökelpoinen osa oli siivikko.
Tilaajalle
Osaston luetuimmat
- Koneurakointi Karvolan lieteyhdistelmä täyttyy ja tyhjenee noin neljässä minuutissa – siirtotyöt hoituvat automatiikalla ohjaamosta käsin
- Tasovarastossa on säilytystilaa viljalle ja koneille – hyvin suunniteltu tila taipuu monenlaiseen käyttöön
- Traktoreiden vuokraus yleistyy - Vuokrakone sesongin ajaksi
- Ville-Matti Vuollet on koneurakoinnin kulmamies — "Intohimo näkyy siinä, että vaikka rahaa ei saisi penniäkään, töitä tehdään rakkaudesta traktoriin ja tekniikkaan"
- Omaa puutavaraa saa käyttää rakentamisessa
- Mitä infrapunalämmitin on syönyt?
- Lisätehoa hakkeella toimineeseen kuivaamoon – pakettikuivaamon viereen rakennettiin toinen kuivatuskoneisto ja yli 1100 m³ siilotilaa