
Konealan gallup: Miten korkeat polttoaineiden hinnat ovat vaikuttaneet urakointiin?
Polttoaineiden hinnat ovat nousseet ennätyslukemiin. Kysyimme urakoitsijoilta, miten tilanne on vaikuttanut toimintaan.Tyhjäkäynnin osuutta pyritään välttämään
En osaa sanoa onko suoranaisesti vaikuttanut, vaikka kustannuspuolella näkyykin. Onneksi saimme taksaan hieman korotusta, mikä helpottaa tilannetta. Neuvotteluja ei voi sanoa pitkiksi, sillä aika hyvin kunnan puolelta ymmärsivät tilanteen. Työtapoja emme varsinaisesti ole muuttaneet, mutta tyhjäkäynnin osuutta olemme pyrkineet vähentämään – jos työssä on taukoa, niin kone sammutetaan välittömästi. Asiaan on pakko kiinnittää huomiota.
Markku Tolonen, koneurakoitsija, Sotkamo
Hintojen nousu otettava huomioon jatkossa
Tilanteeseen on ollut pakko reagoida. Vanhoihin sopimuksiin ei saa neuvotteluista huolimatta tehtyä muutoksia, mutta hintojen nousu on otettava huomioon jatkossa. Olemme pyrkineet minimoimaan tyhjäkäyntiä, mutta koneita ei voi heti kuumana sammuttaa, vaikka käytössä olisikin automaattinen sammutustoiminto. Työskennellessä moottorin kierroksia ei pysty kovin paljoa pienentämään, sillä päästökomponentit saattavat tukkeutua. Ei tässä voi nyt periksikään antaa, vaan peli on katsottava loppuun asti.
Teijo Skyttä, maanrakennusurakoitsija. Hyvinkää
Työmaalle kimppakyydein
Olemme järjestäneet toimintaa esimerkiksi työmaalle siirtymisten suhteen. Paikalle ei mennä usealla eri autolla, vaan pyrimme järjestämään kimppakyytejä. Myös työn organisointia on parannettu – samalla alueella tehtävät puunkaadot tehdään kerralla, eikä pompita eri kohteisiin. Talvikunnossapidon suhteen epävarmuus on todella suuri. Sopimusehtoihin pitäisi saada notkeutta, jotta taksoja voitaisiin tarkastaa nopealla aikataululla. Mikäli tämä ei onnistu, niin olen valmis luopumaan osasta kohteita.
Jani Ylönen, pihapalveluyrittäjä. Jyväskylä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


