Saksalainen KWF-Tagung -metsäalan näyttely järjestetään kesäkuussa jo 18. kerran – päänäyttelyn lisäksi tarjolla myös erikoistyönäytöksiä
Saksalaisen tutkimusorganisaatio KWF:n järjestämien metsäalan tapahtumien päänäyttelyn vuoro on nyt 2024. Perinteisesti päänäyttelyalueen lisäksi on erilaisia erikoistyönäytöksiä omalla alueellaan.
Saksalainen metsäalan näyttelytapahtuma KWF-Tagung on suurin Keski-Euroopan näyttelytapahtuma. Vuonna 2016 siinä vieraili 51 000 kävijää. Kuva: Tommi HakalaNeljän vuoden välein pidettävä tapahtuma joutui koronan vuoksi perutuksi vuodelta 2020. Järjestäjät halusivat kuitenkin pitää kiinni järjestämissyklistään. Niinpä kahdeksan vuoden tauon jälkeen tapahtuma järjestetään 19.–22.6.2024. Alueena on aiemmalle 2020 tapahtumalle varattu alue Hessenissä sijaitsevassa Schwarzenbornin kaupungissa.
Tapahtumassa päänäyttelyalueella ovat konevalmistajat ja alan toimijat esittelemässä erilaisia tuotteitaan. Varsinaisia konevalmistajien omia työnäytöksiä ei ole. Sen sijaan erillään sijaitsevalla työnäytösalueella on eri osavaltioiden ja tutkimuslaitosten projektien esittelyjä (alueella kypäräpakko). Tänä vuonna esillä on neljä pääaihealuetta. Omat alueet on metsänuudistukselle, taimikonhoidolle/puun pystykarsinnalle, puunkorjuulle ja erikoistoimille.
Joko sinulle tulee Koneviestin uutiskirje? Tilaamalla maksuttoman uutiskirjeen saat noin kerran kuukaudessa sähköpostiisi toimituksen valitsemia kiinnostavimpia juttuvinkkejä. Tilaa uutiskirje
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




