Järeät puustot – järeät koneet
Näyttelyssä oli esillä erittäin järeitä pyöräalustaisia harvesterimalleja. Suurin niistä oli Tigercatin uutuusmalli 1185. Sen kokoluokka on jopa suureksi mainittua Logset H12 Hybrid -mallia pykälän suurempi. Järeiden hakkuukoneiden tulo ei ole mitään julkisuudenhakua, vaan niille on kysyntää. Tämä johtuu siitä, että eurooppalaiset metsät kasvavat pitkällisten metsänkasvatuksen opettelujen vuoksi entistä enemmän, mikä tarkoittaa, että puustot ovat järeytymässä Keski-Euroopassa. Esimerkiksi Skotlannissa on paljon nopeasti kasvaneita, keskijäreydeltään huimia kuusimetsiä. Niiden koneellinen hoito ei onnistu muulla tavoin, kuin käyttämällä järeitä harvestereita. Sama trendi näkyi myös hakkuupäiden osalta, monella osastolla oli yli kahden tonnin painoisia hakkuupäitä, joiden kertasahaus riittää tyveltä 90-senttisen rungon kaatoon. Näiden peruskoneiksi tarvitaan järeitä alustakoneita, pyörillä tai teloilla liikkuvina.
Tämä trendi tuntuu suomalaisesta näkökulmasta erikoiselta. Meillä kun puuston loppukasvatuskokoa pyritään alentamaan, modernit sahat kun pystyvät tehokkaimmin käsittelemään keskikooltaan pienempiä runkoja – eikä metsäpäässäkään tarvita järeitä erikoiskoneita.
Tommi Hakala
Osaston luetuimmat
- Valtran Suolahden tehtaalla tuotantoa kehitetään portaittain, jotta tuotantomääriä saadaan kasvatettua – yhden traktorin valmistusaika on noin kahdeksan tuntia
- Maxpossa oli laitteita moneen tarkoitukseen – lisää Maxpo-uutuuksia esittelyssä
- Video: Antti Linna kertoo, miten moottoritekniikka on kehittynyt turboahtimen ja päästörajoitusten myötä – ”Dieselmoottoria tullaan hyödyntämään vielä pitkään tulevaisuudessa”
- Seinäjoella toimiva HC Petersen Finland Oy toimittaa Zetor- ja Deutz-traktoreiden varaosa Pohjoismaihin – varaosavarastossa osia myös yli 70-vuotiaisiin traktoreihin
- Kymen Linjaraivauksella on raivauskäytössään monipuolista konekalustoa – yrityksen omistaman välineistön merkitys korostuu haasteellisissa kohteissa
- Sleipner Finland Oy – 500 tonnia kumipyörille
- Huonon kesän hyviä koneita - Masinistikesä 2017