Turun Konekeskus Oy aloittaa Lemken-työkoneiden maahantuonnin ja myynnin

”Pystymme jatkossa palvelemaan monipuolisesti suomalaisia maatalousyrityksiä tilakoosta riippumatta, sillä jatkamme myös puolalaisten Unia-tuotteiden maahantuontia ja myyntiä ”, kertoo Turun Konekeskus Oy:n toimitusjohtaja Jouni Oksanen.
Lemken on saksalainen perheyritys, joka on valmistanut maatalouskoneita yli 230 vuoden ajan. Nykyiset omistajat ovat seitsemättä sukupolvea. Lemken valmistaa muokkaus- ja kylvökoneita sekä kasvinviljelyruiskuja, työntekijöitä on n. 1400. Lemken kuuluu 360 milj. euron liikevaihdollaan Euroopan seitsemän suurimman työkonevalmistajan joukkoon.
”Työkonevalmistajana Lemken on yksi Euroopan johtavista valmistajista ja tunnettu tuotteiden korkeasta laadusta. Saksalaisen maatalousjärjestön DLG:n vuosittaisessa laatubarometrissä Lemken tuotemerkin arvostus on työkonevalmistajista toiseksi korkein”, jatkaa Lemken yhteistyöstä vastaava projektipäällikkö Olli Rauhala.
Yhteistyö alkaa Lemkenin kultivaattoreiden, lautasmuokkainten ja aurojen myynnillä, joihin voi tutustua esimerkiksi Okra-näyttelyssä 3.–6.7.2019.
Osaston luetuimmat
- Biojackin energiakourat Lantmännen Agro -ketjun valikoimiin – Biojackille valtakunnallinen myyntikanava
- Husqvarnalta täysin sähköinen päältä ajettava ruohonleikkuri – leikkaa jopa 4700 neliön alueen
- Kone- ja polttoainevarkaudet jatkuva riesa Ruotsissa
- Liikenteessä kannattaa olla tarkkana kevytperävaunun massojen kanssa
- Intiassa rekisteröitiin viime vuonna yli 900 000 traktoria – rekisteröidyt koneet on valmistettu lähes täysin paikallisesti
- Puolustusvoimien käytöstä poistettua materiaalia huutokaupattiin Tampereen Kalkussa − eniten kiinnostusta herättivät Mercedes-Benzin MB-Trac 1600T ja Volkswagenin neliveto LT 45D
- Moottorisahauksen SM-karsintoja kisattiin Evolla – Perämäelle huimat kokonaispisteet, naisten sarjassa uusi voittaja