Video: Näin Bergmannin Isobus-vaunulla ravinteet saa tasaisesti tai täsmänä – kuormat lastataan L60h -Volvolla
PJM Servicen uusi Bergmannin TSW 21 A -levitinvaunu tarvittiin, jotta lisääntyneestä kierrätystavaran levittämisestä selvitään. Kaksi aikaisempaa vaunua ovat mekaanisempia kuin uutukainen. Uusi vaunu on Isobus -yhteensopiva, joka tarjoaa mahdollisuuksia sähköiseen hallintaan. Vaunun kaikkia toimintoja voidaan ohjata keskitetysti traktorin ohjaamosta. Veturina isossa vaunussa on New Holland T7.315.
Variosix-alusta
Alla on Bergmannin Variosix -alusta, jossa on kolmiakselinen teli. Etu- ja taka-akseli ovat pakko-ohjattavat. Alusta nousee ja laskee hydraulisesti, jolloin lava voidaan jättää jaloille ja vaihtaa toiseen. Etummainen akseli saadaan nostettua ylös tieajossa. PJM Servicellä ei ole käytössä tällä hetkellä kuin levitinlava. Aisajousitus on kumityynyillä.
Kyseessä on hieman poikkeuksellinen yhdistelmä, hybridi. Variosix-alustan päällä normaalisti on 7340 W-levitin. Nyt levittimenä on TSW A 21, joka on levittimenä käytännössä sama kuin 7340W, mutta ero on vaa´oissa, jotka ovat nyt tarkemmat. Vaunun tilavuus lisälaidoin on 27 kuutiota.
Volvo L60H
Keväällä hankittu Volvon L60H-pyöräkuormainmalli on kätevä, kun työmaat ovat hajallaan ja pyöräkoneelta halutaan sujuvaa liikkumista. Marssinopeus sillä on 50 km/h. Kun levitinvaunujen kanssa liikutaan Etelä-Suomessa, Volvo ei tarvitse lavettia ja silti se pysyy traktorikaluston mukana.
Volvoa voidaan ohjata normaalisti ratilla ja aina niin tehdään, kun nopeus on yli 30 km/h. Kuormauksessa voidaan käyttää myös vasemmassa kyynärnojassa olevaa CDC- eli vipuohjausta. Käännön ohjaus hoidetaan vasemman käden peukalolla. Suunnanvaihto on normaalisti katkaisijalla ohjausvivun vieressä. Se on kuljettajalle kätevä.
Osaston luetuimmat
- Koneurakointi Karvolan lieteyhdistelmä täyttyy ja tyhjenee noin neljässä minuutissa – siirtotyöt hoituvat automatiikalla ohjaamosta käsin
- Tasovarastossa on säilytystilaa viljalle ja koneille – hyvin suunniteltu tila taipuu monenlaiseen käyttöön
- Ville-Matti Vuollet on koneurakoinnin kulmamies — "Intohimo näkyy siinä, että vaikka rahaa ei saisi penniäkään, töitä tehdään rakkaudesta traktoriin ja tekniikkaan"
- Mitä infrapunalämmitin on syönyt?
- Omaa puutavaraa saa käyttää rakentamisessa
- Traktoreiden vuokraus yleistyy - Vuokrakone sesongin ajaksi
- Lisätehoa hakkeella toimineeseen kuivaamoon – pakettikuivaamon viereen rakennettiin toinen kuivatuskoneisto ja yli 1100 m³ siilotilaa