Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan

Koneviestin viljelymenetelmäkoe 15 vuotta – uusia mittausmenetelmiä otetaan käyttöön

Koneviestin, Novidan Loimaan koulutilan ja Maatalouden Ammattitapahtumien järjestämässä tapahtumassa esiteltiin 4.8. Koneviestin viljelymenetelmäkokeessa saatujen tuloksien lisäksi esiteltiin uusia, koekentällä käytettäviä mittausmenetelmiä ja laitteita. Samalla kävijät pystyivät vertailemaan, kuinka viljelykierron vuorossa olevat härkäpapu ja herne ovat selvinneet kuluneen kesän stressaavissa olosuhteissa eri viljelymenetelmien ruuduilla. Sää suosi tapahtumaa, johon tutustui noin 300 henkeä.
Koneviestien viljelykokeen 15.vuotispäivää juhlittiin kenttäpäivän merkeissä 11.8. Loimaan koekentällä.
Koneviestien viljelykokeen 15.vuotispäivää juhlittiin kenttäpäivän merkeissä 11.8. Loimaan koekentällä. Kuva: Tapio Vesterinen
Gasmet Oy:n Jockum Törnqvist esittelee yrityksen valmistamaa kaasujen mittauslaitetta. Laiteella voidaan mitata kaikkia ilmakehässä olevia kaasuja. Pellon pintaan asetetun kuvun alta voidaan mitata kasvustossa olevan ilman hiilidioksidipitoisuutta.
Gasmet Oy:n Jockum Törnqvist esittelee yrityksen valmistamaa kaasujen mittauslaitetta. Laiteella voidaan mitata kaikkia ilmakehässä olevia kaasuja. Pellon pintaan asetetun kuvun alta voidaan mitata kasvustossa olevan ilman hiilidioksidipitoisuutta. Kuva: Tapio Vesterinen
Eikelkampin valmistamalla mittalaiteella voidaan ottaa maasta ns. syvänäyte (kts. seuraava kuva).
Eikelkampin valmistamalla mittalaiteella voidaan ottaa maasta ns. syvänäyte (kts. seuraava kuva). Kuva: Tapio Vesterinen
Maahan polttomoottorikäyttöisen poravasaran avulla painettavassa putkessa on joko kirkas muoviputki tai muovisukka, joka pitää näytteen koossa.
Maahan polttomoottorikäyttöisen poravasaran avulla painettavassa putkessa on joko kirkas muoviputki tai muovisukka, joka pitää näytteen koossa. Kuva: Tapio Vesterinen
MTK:n ympäristöjohtaja Liisa Pietola korosti tutkitun tiedon merkitystä, kun tehdään ympäristöä tai maataloutta koskevia päätöksiä.
MTK:n ympäristöjohtaja Liisa Pietola korosti tutkitun tiedon merkitystä, kun tehdään ympäristöä tai maataloutta koskevia päätöksiä. Kuva: Tapio Vesterinen
Tuomas Levämäki painotti viljelykierron ja tilanteeseen parhaiten sopivien viljelytoimenpiteiden valintaa – yhteen menetelmään ei kannata sitoutua liikaa.
Tuomas Levämäki painotti viljelykierron ja tilanteeseen parhaiten sopivien viljelytoimenpiteiden valintaa – yhteen menetelmään ei kannata sitoutua liikaa. Kuva: Tapio Vesterinen
Laura Alakukku näytti, kuinka Härkäpavun juuret ulottuvat suorakylvetyssä lohkossa noin 40 cm syvyyteen. Kyntöruudulle tehdystä kuopasta voitiin havaita, että juuret ulottuivat kyntöanturan vuoksi vain noin 20 cm syvyyteen.
Laura Alakukku näytti, kuinka Härkäpavun juuret ulottuvat suorakylvetyssä lohkossa noin 40 cm syvyyteen. Kyntöruudulle tehdystä kuopasta voitiin havaita, että juuret ulottuivat kyntöanturan vuoksi vain noin 20 cm syvyyteen. Kuva: Tapio Vesterinen
Ilkka Lilja esitteli Davies-sääasemien toimintaa. Tavoitteena on käyttää sääasemaa myös muiden mittausten tekoon.
Ilkka Lilja esitteli Davies-sääasemien toimintaa. Tavoitteena on käyttää sääasemaa myös muiden mittausten tekoon. Kuva: Tapio Vesterinen
EHP-envinronment Oy:n valmistamalla mittauskaivolla voidaan mitata veden virtausta reaaliajassa esimerkiksi salaojitetun pellon kokoojaojassa.
EHP-envinronment Oy:n valmistamalla mittauskaivolla voidaan mitata veden virtausta reaaliajassa esimerkiksi salaojitetun pellon kokoojaojassa. Kuva: Jussi Knaapi

Jo 15 vuotta käynnissä ollut Koneviestin viljelymenetelmäkoe on tietääksemme pisin yhtäjaksoinen, käytännön mittakaavassa toteutettu koe, jossa verrataan eri muokkaus- ja kylvömenetelmien vaikutusta sadon määrään ja laatuun, viljelyn kannattavuuteen, maan rakenteeseen sekä pellon valumiin ja vesitalouteen.

MTK Säätiön avustuksen ansiosta olemme voineet täydentää Viljelymenetelmäkentän tiedonkeruun kokonaisuutta aivan uudelle tasolle. Pystymme nyt mittaamaan koko kentän vesitasetta tavalla, joka huomioi sadannan, säätyypin ja haihdunnan, viljelytavan, maan rakenteen ja salaojituksen toiminnan. Tietoa on jo tullut myös eri menetelmien – mukaan lukien maanparannekoe – vaikutuksesta valumavesien ravinnepitoisuuksiin. Kun eri menetelmät on nyt saatu eriytettyä omiin ojastoihinsa, saamme myös valumavesitiedot menetelmäkohtaisina.

Täysin uutta mittaustekniikkaa

Suomalainen Gasmet Technologies on maailmanlaajuisesti toimivat yritys, joka on erikoistunut eri kaasujen määrän mittaukseen.

MAINOS (teksti jatkuu alla)
MAINOS PÄÄTTYY
MAINOS (teksti jatkuu alla)
MAINOS PÄÄTTYY

Koekentällä oli käytössä mittari, joka osoitti selvästi, kuinka maaperästä vapautuva hiilidioksidi kiertää välittömästi kasvien käyttöön. Kasvuston seasta mitatussa ilmassa on hiilidioksidia vain noin puolet siitä, mitä ilmakehässä on normaalisti.

Ilkaa Lilja Oy:n edustaman Davies-säämittariin voidaan myös liittää hiilidioksidin mittaus.

Näytteet metrin syvyydestä

Tapahtumassa esiteltiin myös uusia mahdollisuuksia monipuolisten maaperäanalyysien tekoon. Peltoskannauskarttojen vyöhykekoordinaatistoon asemoiden pystytään nyt ottamaan vaivattomasti ns. ehytnäytteet aina metrin syvyyteen saakka. Halkaisijaltaan 40 mm ehyet suojakuoressa olevat maanäyteet antavat mahdollisuuden multavuuden, ominaispainon, ravinteisuuden, tiivistymäkerrosten ja myös mikrobiologisen tilanteen analysointiin, joka menetelmänä mahdollistaa käytännönläheisen ja tehokkaan toiminnan.

MAINOS (teksti jatkuu alla)
MAINOS PÄÄTTYY
MAINOS (teksti jatkuu alla)
MAINOS PÄÄTTYY

Tapahtumassa mukana olleet yritykset ja yhteisöt:

  • Gasmet Technologies
  • Ilkka Lilja Oy
  • EHP Environment Oy
  • Testele Products Oy
  • Carbons Finland Oy
  • Humuspehtoori
  • Cultum Oy
  • Hortilab
  • Kipsi-hanke
  • Maveka -hanke, MTK Varsinais-Suomi
  • Maa- ja Kotitalousnaiset

Yhteenveto päivän ohjelmasta:

  • Tervetuliaissanat, Tuomas Levomäki
  • Avauspuheenvuoro MTK:n ympäristöjohtaja, Liisa Pietola
  • Yhteenveto koejärjestelyistä, Tuomas Levomäki, Erkki Mäkelä, Jussi Knaapi
  • Kierros viljelymenetelmä- ja maanparannekokeen ruuduilla, Tuomas Levomäki ja Jussi Knaapi
  • Koelohkojen maan rakenteesta, Laura Alakukku
  • Mittausmenetelmien ja mittalaitteiden esittely, Jussi Knaapi ja yritysten edustajat