Kaksi moottorivalmistajaa ilmoittanut vääriä kulutuslukemia
Kaksi japanilaista moottorivalmistajaa on jäänyt kiinni kulutustestien tulosten muuttamisesta itselleen edulliseen suuntaa.
Päästöhuijaus koskee IHI Power Systemsin valmistamia moottoreita sekä Hitachi Zosenin meriliikenteelle tarkoitettuja moottoreita. Kuvassa oleva laivayhtiö ei liity tapaukseen. Kuvituskuva. Kuva: Markku VuorikariHuhtikuussa 2024 IHI Power Systems myönsi, että se oli väärentänyt moottoreiden polttoainetaloutta koskevia tietoja. Väärentäminen koski yli 4 000 yhtiön valmistamaa moottoria.
Nyt myös Hitachi Zosen on kertonut, että sen meriliiketoimintayksikkö on muuttanut moottoreiden polttoaineenkulutustietoja testien aikana. Tietoja on muutettu yhteensä 1 364 moottorille.
Molemmissa tapauksissa kysymys on erittäin suurikokoisista moottoreista, joiden polttoaineenkulutuksella on suuri merkitys niiden käyttöiän aikana. Väärentäminen on jatkunut yli 20 vuotta. Japanin viranomaiset ovat ilmoittaneet tekevänsä myös päästötestejä saadakseen selville, onko päästöjen suhteen toimittu määräysten mukaan.
Joko sinulle tulee Koneviestin uutiskirje? Tilaamalla maksuttoman uutiskirjeen saat noin kerran kuukaudessa sähköpostiisi toimituksen valitsemia kiinnostavimpia juttuvinkkejä. Tilaa uutiskirje
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


