Suurseudun Maatalous Oy ja Agritek yhteistyöhön

SSO Maatalous ottaa syyskuun puolivälistä alkaen myyntiinsä Agritekin maahantuomat Case IH- ja New Holland -traktorit ja -puimurit sekä Kverneland- ja Joskin-työkoneet. Yrityksen päätoimipaikka on Salossa ja konekauppaa tehdään myös Somerolla ja Kemiönsaarella. Näiden paikkakuntien lisäksi tämän yhteistyösopimuksen myötä SSO Maatalous laajentaa myyntialuettaan myös läntiselle Uudellemaalle.
"Yhteistyö on molemmille yrityksille uraauurtava. Kyseessä on Agritekin kannalta periaatteellisella tasolla ainutlaatuinen avaus, kun saamme jälleenmyyjäksemme omalla alueellaan todella vahvan uudenlaisen toimijan eli paikallisen itsenäisen maatalouskaupan. Haemme yhteistyöstä luonnollisesti myyntiimme paikallista vahvuutta Salon ja läntisen Uudenmaan alueilla, mutta sillä on myös valtakunnan tasolla suuri merkitys, sillä SSO Maatalouden alueella on peräti 10 % Suomen viljanviljelyalasta", toteaa Agritekin toimitusjohtaja Tomi Niemi.
Myös SSO Maatalouden toimitusjohtaja Vesa Tyykilä pitää aloitettavaa yhteistyötä merkittävänä. "Maatalouskauppa on aina ollut SSO:lle tärkeä ja menestyksekäs liiketoiminta-alue. SSO:n alueen asiakkaat ovat hyötyneet siitä, että osuuskaupalla on oma maatalouskauppa. Jatkamme edelleen tätä perinteistä linjaa: asiakkaiden toiveet otetaan huomioon ja uusia hyviä toimintatapoja etsitään yhdessä. Nyt saamme ennestään vahvaan SSO:n konekauppaan vahvistukseksi Agritekin koko tuotevalikoiman, joista erityisesti Case IH- ja New Holland -traktorit sekä leikkuupuimurit ovat merkittävä lisä nykyiseen valikoimaamme."
Osaston luetuimmat
- LH-Osa Turun Konekeskukselle
- Echon moottorisahauutuudet saatu Koneviestin kokeiluun
- Rajattoman pyörimisen salliva harvesterirotaattori Ponsse HH360 syntyi yhteistyössä Black Bruinin kanssa
- Energiapuukaupassa hinnat nousussa 2022 – halvempaa latvusmassaa ostettiin enemmän kuin karsittua rankaa
- Stora Enso auttaa uusia yrittäjiä alkuun – yrittäjäksi alkava saa sopimuksen, tukitoiminnot ja vuokrakoneet neljäksi vuodeksi
- Valio maksaa lisähintaa vastuullisesti tuotetusta maidosta
- Vetymoottorit yleistyvät – Hyundai Doosan Infracoren moottori sarjatuotantoon