Moottorisahauksen SM-kilpailut jälleen Metsämuseo Luston kentällä 18.6.

Euroopassa erittäin suositussa lajissa, eli kilpamoottorisahauksessa Suomella on vahvat perinteet ja myös maailmanmestaruuksia. Moottorisahatyöskentely on muuttunut kaikkialla enemmän järeiden runkojen kaatamiseen ja katkontaan. Eli entistä lähemmäs myös kilpasahauksen lajeja. Tarkat kaadot ja maata vasten sahaukset ovat esimerkiksi arboristeille arkipäivää.
Vuoden 2022 sahaustapahtumassa ovat mukana kaikki viime vuosien kisaajat ja mitaleita kilpailuista kotivitriineihin kädet kipeänä kantaneet osaajat. Nyt mukana on myös aloittelevien uusien kilpailijoiden Noviisi-ryhmä, joka koostuu neljästä metsäalaa opiskelevasta HAMK:in Evon oppilaitoksen oppilasta. Lisäksi mukana on Husqvarnan oma kolmen naiskilpailijan ryhmä, ensimmäisissä kilpailuissaan.
Viroilaiset ovat olleet useana vuonna mukana kilpailussa, katsastamassa omaa tasoaan. Vastaavasti myös suomalaiset ovat vierailleet Viron kilpailuissa. Tänä vuonna virolaisille on varattu viidelle kilpailijalle mahdollisuus saapua kilpailemaan (3 kpl Pro/naiskilpailija/Juniori).
Kilpailuissa on tänä vuonna mukana Pro-luokan kilpailijoilla näyttävä tolppakaato, missä kaatotarkuutta mitataan sentin tarkkuudella ja usein päästään alle 10 sentin tarkuuteen 10 metrin etäisyydellä. Noviisi-luokka tekee kaatotehtävänsä ”laserkaatona”, jossa arvioidaan kaatotarkkuus laserin avulla kaatokolon pohjasta, 15 metrin etäisyyden merkkitauluun osoitellen.
Tapahtuma alkaa lauantaiaamulla 18.6. klo 9 ja aloituksen tekevät Pro-sarjalaiset näyttävällä ketjunvaihtotehtävällään ja samanaikaisesti Noviisit testaavat taitojaan laserkaadossa.
Osaston luetuimmat
- Sampo Rosenlew on valmistanut jo tuhat metsäkonetta – tuhannes kone lähtee työskentelemään Saksan jyrkkiin rinteisiin30.1.
- Yellow Table listasi suurimmat maarakennuskonevalmistajat – kärki pysynyt lähes ennallaan09:50
- Husqvarnalta tulossa markkinoille kevyt takakahvallinen moottorisaha 540 XP mark III6.10.2022
- Uusi fosforiasetus voimaan – lannoituksen säätelyn kattavuus paranee19.1.
- Metsätehon tilastointi kertoo teollisuuspuun korjuukustannusten noususta vuonna 202123.8.2022
- Stihl päivittää akkusahamallistoaan ja tuo uuden ketjutyypin mallistoon13.12.2022
- Doosanin uusi nimi selville – jatkossa tuotemerkki tunnetaan nimellä Develon18.1.