Kylmä viima kuluttajan rahapussissa ja kotona — ”Tulimme yht´äkkiä tilanteeseen, että meillä ei olekaan tarpeeksi kotimaista polttoainetta ensi talven lämmityskaudelle”
Suomeen ei tule enää Venäjältä energiaa. Ei tule sähköä, maakaasua, kivihiiltä, öljyä eikä puuta. Voidaankin kysyä, riittääkö Suomessa polttoainetta lämmöntuotantoon ensi talvena.
Tilaajalle
Osaston luetuimmat
- Telat metsäperävaunussa parantavat kantavuutta ja lumessa kulkua – huomioi myös telojen rajoitteet
- Metsäperävaunun käytös voi yllättää tottuneenkin käyttäjän – nivelaisan vaikutus vaunun painopisteeseen on merkittävä
- Traktorin metsävarustepaketti on oiva vaihtoehto käytetylle metsäkoneelle – Zetor Proximan metsävarustus helpottaa puutavarakuormaimen käyttöä
- Kokeilu: Parantavatko lämpöpohjalliset työoloja ulkosalla? –Pohjallisten sovittaminen kannattaa tehdä huolella
- Metsätöissä pientraktori ja kevyt metsäperävaunu kuormaimella – kapea yhdistelmä sopi erityisesti tuulen kaatamien puiden keruuseen
- Toimiva ja edullinen moottorisahan teräketjun teroitin
- Moottorisahan teräketjun ja laipan kunnossapito — teräketjun teroitus kannattaa aina