Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan

Helpotusta pikaliittimen käsittelyyn apukahvalla

Työlaitteen hydrauliletkun kytkeminen traktoriin helpottuu huomattavasti kuvissa näkyvän apuvälineen kanssa. Se on tarkoitettu helpottamaan sekä letkun vetämistä irti että letkun liittämistä.
Kuvan liitinapuväline on hyvä erityisesti ohuita muovipintaisia letkuja kytkettäessä, sillä nämä letkut ovat herkkiä taittumaan.
Kuvan liitinapuväline on hyvä erityisesti ohuita muovipintaisia letkuja kytkettäessä, sillä nämä letkut ovat herkkiä taittumaan. Kuva: Jussi Laukkanen
MAINOS (teksti jatkuu alla)
MAINOS PÄÄTTYY
MAINOS (teksti jatkuu alla)
MAINOS PÄÄTTYY
Liitintyöväline sopii yhtä hyvin 3/8 -kokoluokan liittimelle kuin 1/2-kokoluokkaan.
Liitintyöväline sopii yhtä hyvin 3/8 -kokoluokan liittimelle kuin 1/2-kokoluokkaan. Kuva: Jussi Laukkanen
M12 aluslevy, halkaisija 40 mm
M12 aluslevy, halkaisija 40 mm Kuva: Jussi Laukkanen

Liitäntätyökalu on helppo valmistaa. Työhön tarvitaan hitsauslaite – mieluiten MIG – yksi 40 mm halkaisijan M12-aluslevy sekä noin 32 cm pätkä 2 mm paksua ja noin 12–16 mm leveää lattarautaa. Aluslevyyn leikataan 19 mm leveä avaus yhdelle sivulle. Aluslevyn alkuperäistä keskireikää täytyy samalla avartaa aavistuksen. Näin työväline sopii sekä 3/4 tuuman liittimille että 1/2 tuuman liittimille.

Kuvissa näkyvän liitinapuvälineen on valmistanut Heikki Rantanen Koski TL:stä.