
Ympäristönhoitoa ja viherrakentamista brittiläisittäin — saarivaltakunta on suojakaistojen ja viheralueiden luvattu maa
Englanti on luontaisesti jo ollut suojakaistojen luvattu maa. Nyt buumi on jälleen vahvistunut ja mukaan on tullut bioenergian tuotanto pelloilla. Peitteinen viljely, suojakaistojen hoito ja puulajiston monipuolistaminen ovat suosiossa.
Viherrakennusteemassa korostuu suojakaistojen ja viheralueiden osuus. Molempia riittää Englannissa. Kuva: ValmistajaDiversiteettiä ja peltoenergiaa:
- Englannissa on paljon suojakaistoja ja niiden määrä lisääntyy
- Peltoenergian tuotanto on kasvussa, lajeina käytetään mm. energiapajua, poppelia, elefanttiruohoa, eukalyptusta ja haapaa
- Tienvarsien ja suojakaistojen hoito työllistää paljon urakoitsijoita
Peltolohkoja ryhdyttiin aikanaan suurentamaan, kun EU-ajan alussa uskottiin lineaarisen kasvun autuuteen,” kertoo johtaja Neil Watkings yrityksestä nimeltä Energycropconsultants. Nyt linja on toinen. Suojakaistat (buffer zones) ja pysyvämmät pensasaidat (hedgerow) ovat arvossa ja niiden määrä ja hoidon taso nousee. Watkingsin yritys on peltobioenergia-alan pioneereja Englannissa. Potentiaalia löytyy, koska perennaenergiakasveilla on Englannissakin suuri potentiaali. Termi viittaa energiapajun ohella myös muihin puuvartisiin kasveihin, kuten poppeli, elefanttiruoho ja eukalyptus. Suomalaisittain listan kärjessä on tietenkin paju ja ehkä haapa. Yhden peltohehtaarin vuodessa tuottama energia vastaa noin 5 700 litraa polttoöljyä eli liki kahden omakotitalon tarvitsemaa energiamäärää.
Energycropconsultants on peltobioenergia-alan pioneereja Englannissa.(www.energycropsconsultancy.com) Kuva: Jussi KnaapiTiivistäen ilmaistuna pajujen on todettu olevan potentiaalisin laji ajatellen peltoenergian tuotantoa. Niin sanottuun agroforestry-tuotantoon paju sopii ilmeisesti paremmin kuin pidemmän kiertoajan varsinaiset puulajit. Nyt on huomattu myös toinen, yllättäväkin tekijä. Peltoaukeille istutettavat puukaistat ovat mitä sopivimpia petolintujen tähystyspaikkoja ja pienet laululinnut kärsivät tästä. Jos puulajit korvataankin nopeakasvuisilla pajuilla, eivät petolinnut ole niinkään tästä hyötymässä, koska huojuva pajun oksa ei miellytä niitä samassa määrin ja saalislintujen määrä pysyy korkeampana.
Energiapaju on kovassa myötätuulessa. Se tuottaa paljon energiaa ja on kaikilla parametreillä mitattuna hyvin ympäristöystävällinen. Kuva: ValmistajaPajujen korjuu energiakäyttöön sopii hyvin maatalousurakointiin, koska ajosilppuri varustettuna tähän tarkoitukseen soveltuvalla niittopäällä toimii myös energiapajujen korjuussa.
Erilaisia viherseoksia esiteltiin Groundswellin osastoilla runsaasti, kuten myös taimitarhojen kautta lisättäviä pensaita ja puita. Vähämetsäinen Englanti on yllättävän vehmas ja vihertyy koko ajan lisää. Uudet ”brexit-ajan” ympäristöohjelmat kannustavat myös voimakkaasti tähän suuntaan.
Tienvarsien ja suojakaistojen hoitoon tarvittavien sivuniittolaitteiden määrässä Englanti lienee Euroopan ykkönen. Tiheä paikallisteiden verkosto vaatii paljon hoitoa ja alan urakoitsijoiden määrä on suuri. Kapeille teille tarvitaan nimenomaan myös kevyempää traktorikalustoa.
Yhdistettynä laidunnukseen paju toimii reservaattina monille märehtijöiden tärkeille hyönteisille ja linnuille. Se on todellinen win-win tilanne. Kuva: ValmistajaEnergiapajun peltoviljelyn vahvuudet:
- Kasvaa nopeasti ja korvaa fossiilienergiaa
- Energiatiheys pinta-alaa kohden iso
- Tuotantoteknisesti helppo
- On kestävää viljelyä
- Lisää diversiteettiä ja hyötyhyönteisiä
- Sopii erinomaisesti laidunnuspohjaiseen karjatalouteen
Suojakaistoja voidaan hoitaa laiduntamalla
Tiloilla jo olevaa mönkijäkalustoa voidaan varustaa käteväksi laidunaitojen pystytysyksiköksi. Kuva: Jussi Knaapi
Karjan siirtoon ja hoitotoimiin saa avun peräkärryllä siirrettävästä aitauspaketista. (https://www.rappa.co.uk) Kuva: Jussi KnaapiKompostointi on kasvussa
Tilatason kompostointi on Suomessa vielä lapsenkengissä. Oppia voitaisiin hakea vaikka Englannista. Kuvan tilakomposti voi olla sijoitettuna esimerkiksi viherkaistalle. Oikein tehdyn kompostin hiili/typpisuhde on tasapainossa, eikä ravinteita pääse vuotamaan. Kuva: Jussi Knaapi
Toinen vaihtoehto on valmistaa anaerobinen Bokashi-komposti, jolloin kompostoinnin aikaiset GHG-kaasuemissiot minimoituvat ja lopputuote on hieman erilainen, mutta maaperälle myös suotuisa. https://agriton.co.uk/bokashi Kuva: Jussi KnaapiPuut ovat tärkeä osa viherrakentamista
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



