Claasilta uudet Axion 8 -mallit
Claas Axionin odotettu 8-sarja esiteltiin.Lue artikkelin tiivistelmä- Claasin uusi Axion 8 -sarja sisältää mallit 8.240, 8.270 ja 8.290. Kaikissa on 6,7-litrainen FPT-moottori ja portaaton ZF:n valmistama Cmatic-vaihteisto.
Claas esitteli heinäkuussa lehdistötilaisuudessaan uudet Axion 8 -sarjan mallit. Uuteen mallistoon kuuluu kolme mallia: Axionit 8.240, 8.270 ja 8.290. Maksimitehot ovat lisätehot huomioituna 264, 291 ja 313 hevosvoimaa.
Katso Claas Axion -traktorimallisarjan tekniset tiedot Konedatasta.
Nyt esiteltyjen Axion 8 -mallien ainut voimansiirtovaihtoehto on portaaton Cmatic, joka on näissä malleissa ZF:n valmistama. Moottorina kaikissa malleissa on 6,7-litrainen FPT. Voimalinjalle myönnetään 5 000 käyttötunnin takuu, kun traktoria huolletaan merkkiliikkeessä.
Ohjaamo on uudistunut, ja se on nyt sama kuin viime Agritechnicassa esitellyissä Axion 9 -malleissa. Melutasoksi ilmoitetaan 67 dB. Myös koko traktorin ulkoasua on päivitetty huomattavasti modernimpaan suuntaan.
Claas osallistuu Axion 8.290 Cmatic -mallilla TOTY 2027 -kilpailun HighPower-luokkaan.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



