
KESLA Defence ja Avant Power aloittavat yhteistyön – tavoitteena liikkuvan energialogistiikan kehittäminen puolustusalalle
KESLA Defence ja Avant Power ovat solmineen aiesopimuksen liikkuvien energiaratkaisuiden kehittämiseksi. Keskiössä on OptiTemp Cube TER47 -energiavarasto.KESLA Defence ja Avant Power aloittavat yhteistyön puolustussektorin energialogistiikan kehittämisessä. Yritysten tavoitteena on rakentaa ratkaisu, jonka avulla sähköenergiaa voidaan varastoida, kuljettaa ja jakaa operatiivisille joukoille myös sähköverkon ulkopuolella.
Yritysten mukaan puolustusjärjestelmien sähköistyminen lisää tarvetta sähköenergialogistiikalle kenttäolosuhteissa. Ratkaisun tarkoituksena on tukea muun muassa miehittämättömien järjestelmien käyttöä ja kenttäolosuhteissa toimivia sähköistettyjä järjestelmiä.
Yhteistyön keskeinen osa on Avant Powerin Suomessa valmistama OptiTemp Cube TER47 -energiavarasto. Ratkaisua voidaan käyttää yksittäisenä yksikkönä tai useista yksiköistä koostuvana kokonaisuutena esimerkiksi kenttäasemilla ja tukikohdissa. Akustot voidaan varustaa ballistisella suojauksella.
Energiavarastoja voidaan ladata useista eri energialähteistä, kuten sähköverkosta, generaattoreista, ajoneuvoista ja uusiutuvista energialähteistä.
Yhteistyön pohjana on siviilikäyttöön tarkoitettu OptiTemp Cube TER47 -energiavarasto. Se oli esillä Lepaa 2026 -näyttelyssä. Kuva: Tommi HakalaKESLA Defence vastaa ratkaisussa energian kuljetukseen liittyvästä logistiikasta. Yhtiön Kerberos-monitoimiperävaunu pystyy kuljettamaan kahdeksaa liikuteltavaa energiavarastoa kerrallaan sekä lataamaan akustoja maasto-olosuhteissa traktorin avulla.
Yritysten mukaan järjestelmää voidaan hyödyntää myös miehittämättömien maa-ajoneuvojen akkujen latauksessa sekä kenttähuollossa ja kunnossapitotehtävissä.
Yhteistyön tavoitteena on kehittää puolustus- ja turvallisuusorganisaatioille energialogistiikan kokonaisratkaisu, joka kattaa energian varastoinnin, kuljetuksen, latauksen, jakelun ja huollon.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



