
Fiat Ducato uudistuu – mukaan autonomista ajoa


Vuonna 1981 ensiesitelty Fiat Ducato uudistuu juhlavuoden kunniaksi. Keula on saanut uuden, modernin ilmeen, jonka kruunaa LED-päiväajovalot ja uudistettu Fiatin logo. Ohjaamossa kojelauta, ohjauspyörä, vaihdevipu, ovipaneelit ja ilmastoinnin ohjaimet on uusittu.
Uuteen Ducatoon on tuotu niin kuljettajan mukavuutta sekä jakelukuljetuksia helpottavia ominaisuuksia. Näitä ovat mm. avaimeton sisäänkäynti, käynnistys ja lukitus, sähköinen seisontajarru, työtilaksi taittuvan matkustajan istuimen, puhelimen langattoman latauksen, suuremmat ovipaneeleiden taskut, lämmitettävän tuulilasin sekä säädettävän ilmajousituksen. Lisäksi kuljettajan apu- ja pysäköintijärjestelmien tiedot näytetään nyt uudessa digitaalisessa taustapeilissä, sisältäen esimerkiksi Active Park Assist -pysäköintiavustimen opasteet. Istuimet on uusittu, ja niissä on mm. uudenlainen miellyttävämpi pehmuste. Ohjauspyörä on aiempaa pienempi ja sähköisen ohjaustehostimen luvataan olevan tarkempi ja aiempaa hallittavampi kaikissa tilanteissa.
Uuden Ducaton moottorivalikoima vastaa nyt Euro 6D Final -päästönormeja. Uusien Multijet3-dieselmoottorien luvataan vähentävän kulutusta ja hiilidioksidipäästöjä jopa 7 prosenttia verrattuna edellisen sukupolven moottoreihin. Uusi Ducato on saatavana neljänä eri tehoversiona (120 hv, 140 hv, 160 hv ja 180 hv). Uudistettu 6-vaihteinen manuaalivaihteisto on saatavana kaikkiin neljään eri moottoriversioon ja uusi 9-vaihteinen automaattivaihteisto kolmen tehokkaimman moottoriversion yhteydessä. Lisäksi kolmen tehokkaimman moottoriversion yhteydessä on tarjolla ”Heavy-Duty” -mallisto sekä manuaali- että automaattivaihteistolla.
Tason 2 autonomista ajoa
Uusi Ducato esittelee kattavan valikoiman aktiivisen turvallisuuden varusteita ja on samalla markkinoiden ensimmäinen hyötyajoneuvo, joka tarjoaa tason 2 autonomista ajoa. Uusia aktiivisen turvallisuuden järjestelmiä ovat mukautuva vakionopeudensäädin Stop & Go -toiminnolla ja jalankulkijan tunnistuksella, kaista-avustin sekä ruuhka-ajoavustin. Yhdessä nämä kolme uutta järjestelmää mahdollistavat tason 2 autonomisen ajon, jossa ajoneuvo tarjoaa itsenäisesti apua ajon, kiihdytyksen ja jarrutuksen aikana – markkinoiden ensimmäisenä hyötyajoneuvona.
Uusi Ducato esitellään Suomessa elo-syyskuussa ja hinnat, mallisto sekä varustelu vahvistetaan lähempänä lanseerausta.
Lue lisää
Osaston luetuimmat
- Avant Tecnolle oma myyntiketju20.5.
- Nuoren metsän hoidon tukitasoa nostetaan ja ehtoja lievennetään17.5.
- Ota koneestasi arvokkaat GPS-laitteet ainakin yöksi talteen – yöksi pellolle jätetty kylvötraktori houkutus varkaalle20.5.
- Häggblom möi osan liiketoiminnastaan – varaosa- ja kulutusosapalvelut sekä alavaunuosaamisen italialaisille17.5.
- Volkswgen ID.Buzz Cargo -täyssähköpakettiauto on esitelty15.3.
- Maxus e-deliver 3 -mallisto uudistui – nyt mukana täysin uusi malliversio13.5.
- Volvo Trucks avaa akkutehtaan Belgiassa17.5.