Artic Catin tarina jatkuu – omistaja vaihtui
Arctic Catin omistajuus on siirtynyt Textronilta Brad Darlingille ja sijoitusryhmälle, mikä turvaa moottorikelkkojen ja mönkijöiden tuotannon jatkumisen.
Artic Cat on ollut jonkin aikaa huhujen kohteena. Artic Catin kelkoissa on joitakin teknisiä erityispiirteitä, jotka ovat varsin tunnettuja. Kuva: Seppo NykänenTextron-monialayhtymä on ilmoittanut myyneensä Arctic Catin. Arctic Catin entinen johtaja ja nykyinen ARGOn toimitusjohtaja Brad Darling ja sijoitusryhmä ovat ostaneet Arctic Catin. Thief River Fallsissa toimiva yritys valmistaa moottorikelkkoja, mönkijöitä ja side-by-side-ajoneuvoja.
Pitkin talvea liikkuneet huhut ovat nyt saaneet päätöksen, kun Textron ilmoitti kelkka- ja mönkijätuotannon loppumisesta kuluvan vuoden jälkeen. Spekulaatioissa oli useita vaihtoehtoja, joista Argo oli yksi, mutta se ei lopulta ollut ostaja. Ostajaksi osoittautuivat sen sijaan Darling ja tarkentamattomaksi jäävä sijoittajaryhmä. Toimitusjohtaja Darling jatkaa ARGOn johdossa, ja Arctic Cat säilyy omana brändinään, toimien tiiviissä yhteistyössä ARGOn kanssa.
Textronin ongelmana Arctic Catin kanssa oli se, ettei miljardiluokan sotilastekniikkaan keskittynyt yritys ollut tottunut toimimaan yksityisasiakkaille suunnattujen tuotteiden kanssa. Arctic Catin tulevaisuus näyttää nyt valoisammalta, sillä sillä on nyt omistajaryhmä, joka on intohimoisesti mukana kelkkailussa.
Tarkempia tietoja, kuten kauppahintaa, kaupasta ei ole vielä saatavilla. Ainoa varma asia on, että Arctic Catin tuotanto jatkuu.
Joko sinulle tulee Koneviestin uutiskirje? Tilaamalla maksuttoman uutiskirjeen saat noin kerran kuukaudessa sähköpostiisi toimituksen valitsemia kiinnostavimpia juttuvinkkejä. Tilaa uutiskirje
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

