Kone-Ketoselta uusi harvesteripää
Kone-Ketonen Oy esittelee uuden Forst Xtreme-harvesteripään huomenna käynnistyvillä Elmia Wood -messuilla. Forst Xtreme on kevyt, vain 300 kilon painoinen. Kevyeksi hakkuupääksi Forst Xtreme on valmistajan mukaan voimakas, ja takaterällä tartunta puuhun varmistaa kaatosahauksen tehokkuuden.

MAINOS (teksti jatkuu alla)
MAINOS PÄÄTTYY
MAINOS (teksti jatkuu alla)
MAINOS PÄÄTTYY
Forst Xtremen takaterä voidaan ohjata suojaan koneen sisään ellei sitä käytetä. Valmistajan antamien tietojen mukaan tehokkuutta lisää myös patentoitu kaatopää, jonka ansiosta puu voidaan siirtää pystyasennossa ajouralle. Hakkuupää on varustettu uusimmissa ruotsalaisissa Vimek-metsäkoneissa Dasan mittalaitteilla.
Forst Xtreme, ja aikaisemmin tänä vuonna lanseeratut Keto 51LD3 ja Keto 873P perustuvat neljänteen terään eli ns. takaterään. Takaterän tarkoituksena on helpottaa koneen käyttöä ja karsii puun oksat alhaalta asti.
Osaston luetuimmat
- LH-Osa Turun Konekeskukselle
- Echon moottorisahauutuudet saatu Koneviestin kokeiluun
- Rajattoman pyörimisen salliva harvesterirotaattori Ponsse HH360 syntyi yhteistyössä Black Bruinin kanssa
- Energiapuukaupassa hinnat nousussa 2022 – halvempaa latvusmassaa ostettiin enemmän kuin karsittua rankaa
- Stora Enso auttaa uusia yrittäjiä alkuun – yrittäjäksi alkava saa sopimuksen, tukitoiminnot ja vuokrakoneet neljäksi vuodeksi
- Valio maksaa lisähintaa vastuullisesti tuotetusta maidosta
- Vetymoottorit yleistyvät – Hyundai Doosan Infracoren moottori sarjatuotantoon