Milwaukeelta uusi akkukäyttöinen ruohonleikkuri – itsevetävän leikkurin kapasiteetti 1600 neliötä
Milwaukee panostaa vahvasti myös puutarhanhoitoon. Uutuus on kaksiakkuinen itsevetävä ruohonleikkuri.Kaksiakkuisessa itsevetävässä 46 cm:n leikkuuleveyden omaavassa M18 FUEl-ruohonleikkurissa on kaksi akkua ja teräsrunko. Leikkurissa on kaksi kahdeksan ampeeritunnin akkua. Li-ion-akkujen jännite on 18 volttia. Seitsemänportaisen keskitetyn leikkuukorkeuden säädön ansiosta ruohoa voidaan siistiä 2,5–10 cm:n korkeudelta.
Työalueita on useita. High Lift -tilan avulla käyttäjä voi valita parhaan leikkuujäljen sekä automaattisen terän nopeuden säädön välillä. Tiedotteen mukaan hiiliharjaton Powerstate-moottori antaa bensiinikäyttöisiä ruohonleikkureita vastaavaa tehoa vaativiin ruohonleikkuukohteisiin.
Red Link -teknologia mahdollistaa tiedonsiirron työkalun ja akun välillä, mikä valmistajan mukaan takaa optimaalisen suorituskyvyn, suojauksen ja tuottavuuden. Ruohonleikkuri saavuttaa täyden nopeuden alle sekunnissa, mikä parantaa hallintaa ja tuottavuutta.
Itsevetävän akkuruohonleikkurin kerrotaan leikkaavan jopa 1600 neliötä 2,5 cm korkeaa ruohoa 4,8 km/h:n nopeudella. Nopeussäädöllä varustetun leikkurin nopeus on 0–6,5 km/h. Aktiivisen nopeushallinnan avulla voi säätää kävelyvauhtia käytön aikana. Ruohonleikkurissa on LED-etuvalo, pystyasentoinen säilytysmahdollisuus ja kaksi kantokahvaa
Leikkuri toimii kaikilla M18-sarjan akuilla. Mukana toimitetaan b iotulppa, 60 litran ruohonkeräyssäiliö ja ulospuhallusputki.
Joko sinulle tulee Koneviestin uutiskirje? Tilaamalla maksuttoman uutiskirjeen saat noin kerran kuukaudessa sähköpostiisi toimituksen valitsemia kiinnostavimpia juttuvinkkejä. Tilaa uutiskirje
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



