Metsän uudistus tilanteen mukaan
Pääte- tai uudishakkuun jälkeen metsä uudistetaan luontaisesti jättämällä riittävästi siemenpuita tai suojuspuuhakkuulla.
Juha Sirkkala on koneyrittäjä ja SeedGunin kehittäjä. Juhan lempilause on: ”Aina kannattaa kylvää”. Muokkauksen yhteydessä kylvö on kätevä tehdä. Kuva: Teemu SirkkalaMonesti metsä uudistetaan kylvämällä tai istuttamalla. Tällöin on mahdollisuus vaihtaa pääpuulajia ja uudistaa metsä uudella perimällä. Menetelmävalintaan vaikuttavat muun muassa maaperä ja ruohottumisherkkyys.
Uusi perimä parantaa metsän kasvupotentiaalia, mikä monesti metsäkeskusteluissa unohdetaan. Luontaisesti perimä kehittyy yksittäisellä kasvupaikalla kovin hitaasti. Lisäksi monilla kasvupaikoilla puulajin vaihto tai sekapuusto voi olla metsän terveyden ja kasvun kannalta hyvä vaihtoehto. Puulajivalintaan vaikuttaa monesti myös hirvieläintiheys. Riski taimituhoista painaa monen metsänomistajan päätöksissä, kun uudistuksessa käytettävää puulajia valitaan ja siksi istutettavaa kuusta laitetaan väärille kasvupaikoille.
Tuottava taimikko
Konekuskin ammattitaito etenkin kaivinkonemuokkauksessa ratkaisee pitkälti taimikon onnistumisen. Muokkaus on tärkeää tehdä hellävaraisesti routivilla kasvupaikoilla, jotka soveltuvat erityisesti koivulle ja kuuselle. Jos maaperä on hienojakoista ja helposti routivaa, siemen tulisi suunnata laikun reunoille, joihin roustetta muodostuu mahdollisimman vähän ja taimenet pysyvät paremmin maassa.
Kun uudisalat lähes poikkeuksetta muokataan, SeedGun on kätevä kaivinkoneen lisälaitteena. Muokkaus tehdään uudisalalla kauttaaltaan, mutta kylvö voidaan tehdä siemenpuuhakkuussa täydentävänä tai alueellisesti rajattuna. Istutettavia alueita voidaan kylvää varmuuden vuoksi muokkaustyön ohessa, jolloin lisäkustannus ei ole kovin merkittävä.
Luontaisessa uudistamisessa menetetään aina jalostuksessa saavutettu hyöty. Koivun pisimmälle jalostetuilla siemenillä puuntuotos on merkittävästi suurempi ja laatu parempi kuin luontaisesti syntyneellä koivulla. Tämä puoltaa konekylvöä muokkauksen yhteydessä. Kylvösiemenellä taimikosta tulee laadultaan tasaisempi kuin siemenpuiden avulla perustetusta, kun sattumalla ei ole suurta osuutta kylvötapahtumaan.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat