Onko markkinoilla vetoa Terrille ja muille pienmetsäkoneille? Sen päättävät metsänomistajat
Terrin ja vastaavien kevyempien metsäkoneiden kysynnän päättävät metsänomistajat.
Ruotsissa rekisteröidään pieniä kuormatraktoreita ja niiden yhdistelmäkoneversioita kymmeniä joka vuosi. Suomessa myynnit jäävät yksittäisyksilöihin. Kuva: Tommi HakalaMetsänomistajat joko hankkivat niitä yhdistelmäkoneina omaan käyttöön suuremmille metsätiloille ja mahdolliseen sivutoimiseen urakointiin, tai pitävät kevyempien koneiden kysyntää yllä vaatimalla yrityksiltä kevyemmän kaluston käyttöä metsissään.
Ruotsissa metsäyhtiöiden urakoitsijoilla on myös sopimuksin määriteltyjä pienmetsäkoneiden hakkuuketjuja. Viime vuosina alle 8 tonnin kantavuuden kuormatraktori- ja yhdistelmäkoneversioita on Ruotsissa rekisteröity 34–40 kappaletta (Lähde: SkogsForum/skotarkartan.se). Sen lisäksi tulevat vielä harvesteriversiot, joita ei ole rekisteröity.
Niiden käyttömäärästä vastaavat ne metsänomistajat, jotka haluavat harvennusmetsiensä korjuun tapahtuvan kapeampia ajouria käyttäen – ja ovat valmiita myös maksamaan siitä hieman pienempänä tulona puuta myydessään.
Joko sinulle tulee Koneviestin uutiskirje? Tilaamalla maksuttoman uutiskirjeen saat noin kerran kuukaudessa sähköpostiisi toimituksen valitsemia kiinnostavimpia juttuvinkkejä. Tilaa uutiskirje
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



