Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan

Konealan gallup Sarkamessuilta: Energiatalous on vaatinut ratkaisuja

Koneviesti haastatteli Sarka-messuilla muutamia viljelijöitä. Energia, koneinvestoinnit ja koneiden kunnossapito muuttuneessa maailmantilanteessa korostuvat.
Sarka-messuilla tammikuussa 2023 oli runsaasti näyttelyvieraita.
Sarka-messuilla tammikuussa 2023 oli runsaasti näyttelyvieraita. Kuva: Timo Julkunen
Seinäjoki
MAINOS (teksti jatkuu alla)
MAINOS PÄÄTTYY
MAINOS (teksti jatkuu alla)
MAINOS PÄÄTTYY

Moderneja ratkaisuja

Meillä on vielä onneksi voimassa hyvä sähkösopimus. Pelletin hinnannousun myötä vaihdettiin rinnalle vesi–ilma-lämpöpumppu, jolla lämpiää konehallitilaa, yksi asuinrakennus ja vanhan navetan sosiaalitiloja. Uudella navetalla on maalämpö, jossa on keruupiirit lietekuilujen pohjissa. Se on toiminut vuosia hyvin. Viljan kuivauksen energia – siinä voisi olla kehittämisen paikka tulevaisuuteen.

Viljelijä Jarkko Kaleva, Teuva

Kuva: Timo Julkunen

Säästötoimenpiteitä

Navetassa on saatu kuukaudessa pudotettua muutama tuhat kWh kulutusta pois. Meillähän vuodessa menee reilu 250 000 kWh, ja onhan se ihan hyvä, että muutama kymmenen tuhatta kWh saadaan pois vuodessa. Keväällä tulee aurinkopaneelit heti kun lumet katolta lähtee. Maalämpöporakaivoinvestointiin on tullut päätös.

MAINOS (teksti jatkuu alla)
MAINOS PÄÄTTYY
MAINOS (teksti jatkuu alla)
MAINOS PÄÄTTYY

Viljelijät Maarit Noppa ja Simo Perälä, MTY Noppa & Perälät, Ilmajoki

Kuva: Timo Julkunen

Töitä jaksotetaan

Tällä hetkellä sähkön hinnat ovat noin kolminkertaistuneet, ja polttoaineen hinnat tuplaantuneet parin vuoden sisällä. Pieniä tehostamisia on tehty, mutta ei radikaaleja ratkaisuja. Käytännössä sellaisia töitä, joihin menee paljon polttoainetta, kuten peltojen peruskunnostamisia, on voitu lykätä, jos polttoaineen hinta ei ole järkevä.

MAINOS (teksti jatkuu alla)
MAINOS PÄÄTTYY
MAINOS (teksti jatkuu alla)
MAINOS PÄÄTTYY

Viljelijä Markus Rytkönen, Maaninka

Kuva: Eemeli Linna