Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan

Pohjois-Karjalan Siemen Oy:n Mepu-kuivuria lämmitetään lajittelutähteillä – lajittelutähteen polttaminen osoittautui kokonaistaloudellisesti kannattavimmaksi vaihtoehdoksi

Pohjois-Karjalan Siemen Oy:n kuivurin laajennus tuli muutama vuosi sitten ajankohtaiseksi. Laskelmien mukaan kaura olisi vuoden 2020 hinnoilla ollut edullisin polttoaine, mutta lajittelutähteillä lämmittäminen osoittautui kokonaistaloudellisesti edullisimmaksi vaihtoehdoiksi.
Tilaajalle
Pohjois-Karjalan Siemen Oy:lle toimitetun Mepu S3-50 -kuivaamokoneiston tilavuus on 52,3 kuutiota. Kuivaamossa on Mepun 800 kW:n biouuni, jossa poltetaan pääasiassa siemenviljan kauppakunnostuksessa syntyvää lajittelutähdettä. Kuivaamo on asennettu betonilaatan päälle, joka on kallistettu niin paljon, että sadevedestä ei ollut viime syksynä haittaa.