Doosan Bobcat peruu ostotarjouksensa Wacker Neusonista
Doosan Bobcat on vahvistanut, ettei se jatka neuvotteluja mahdollisen enemmistöosuuden hankkimisesta ja julkisesta ostotarjouksesta Wacker Neusonia koskien.Lue artikkelin tiivistelmäDoosan Bobcat ilmoittaa lopettavansa neuvottelut Wacker Neusonin enemmistöosuuden hankinnasta ja julkisesta ostotarjouksesta. Yhtiö keskittyy 2030-strategiaansa, joka painottaa innovaatioita ja pääoman kohdentamista. Wacker Neuson jatkaa omaa kasvustrategiaansa.
Tiivistelmä on Rengin, Viestimedian oman tekoälyavustajan, tekemä ja ihmisen tarkistama.Joulukuun 2025 alussa Wacker Neuson kertoi lehdistötiedotteessaan, että "Doosan Bobcat harkitsee noin 63 prosentin osuuteen oikeuttavan osakemäärän hankkimista Wacker Neusonin osakepääomasta pääomistajilta sekä julkisen ostotarjouksen tekemistä kaikille muille Wacker Neusonin osakkeenomistajille käteisvastikkeella."
Saksalainen rakennuskonevalmistaja Wacker Neuson lisäsi tuolloin, että sen hallitus kävi "edistyneitä neuvotteluja" eteläkorealaisen Doosan Bobcatin kanssa Wacker Neusonin mahdollisesta yritysostosta.
Tiedotteessaan Doosan Bobcat totesi, että yhtiö on edelleen sitoutunut vuoden 2030 strategiaansa: tavoitteena on kiihdyttää innovaatioita, kohdentaa pääomaa korkeimman arvon mahdollisuuksiin sekä tasapainottaa kohdennetut investoinnit ja osakkeenomistajille maksettavat tuotot. Yhtiö kertoo tulevaisuuden näkymistään lisää tulevien kuukausien aikana.
Wacker Neuson antoi asiasta erillisen lausunnon, jossa todetaan, että neuvotteluja ei jatketa. Konserni keskittyy edelleen Strategy 2030 -ohjelmansa toteuttamiseen ja kestävän kasvun edistämiseen.
Lähde: Constructionbriefing.com
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
