
Forssan Ympäristöurakointi Oy hyödyntää John Deeren tiehöylää pihojen ja asfaltinpohjien muotoilussa
Forssan Ympäristöurakointi hankki Suomen ensimmäisen John Deere 622GP -tiehöylän.Forssan Ympäristöurakointi Oy:llä on monipuolinen kalusto, johon kuuluu muun muassa pyöräkuormaajia, kaivinkoneita ja tiehöyliä. Tiehöyliä ei ole hyödynnetty talvisiin kunnossapitotöihin, vaan keskitytty pihojen ja asfaltinpohjien muotoiluun. Uusin hankinta, John Deere 622GP, on ensimmäinen laatuaan Suomessa.
Merkin vaihto tehtiin aktiivisen myyjän ansiosta: ”Koneen vaihto tuli ajankohtaiseksi ja harkitsimme merkin vaihtoa. Wirtgenin Petri Roininen kutsui meidät Latviaan koeajamaan John Deereä. Pohdimme myös toista vaihtoehtoa, mutta merkki vakuutti koeajossa. Merkin vaihto arvelutti, mutta jonkun täytyy tehdä päätös ensimmäisenä”, kertoo Jussi Mikkola.
Mikkola korostaa erityisesti John Deeren kuljettajaystävällisyyttä, ergonomiaa ja ohjauskahvoja. Näkyvyys ohjaamosta on myös todettu erittäin hyväksi, ja katkaisimien vähyys miellyttää.
Kuljettajan oikealla puolella on koneen perustiedot ilmaiseva näyttöpaneeli sekä erilaisia kytkimiä. Näillä hallitaan pääasiassa työvaloja, joita tiehöylässä täytyy olla runsaasti. Kuva: Arto Turpeinen
Kamerajärjestelmän näyttö on katonrajassa. Takakamera kytkeytyy peruuttaessa päälle automaattisesti. Alaspäin kameraa ei ole, sillä rungossa olevan reiän ansiosta terälle näkee muutenkin. Kuva: Arto Turpeinen
Suoraan kuljettajan oikealla puolella ovat esimerkiksi manuaalisen lämmityslaitteen säädöt sekä voimansiirron hienosäätöön liittyvät potentiometrit. Kuva: Arto TurpeinenVoimaa riittää
Mikkolan mukaan runkoratkaisuun tottuminen vaatii aikaa varsinkin merkin vaihdon yhteydessä – etenkin jos ohjaamo on kiinnitetty etu- tai takapuolelle keskiniveltä. Höylässä riittää puskutehoa, ja massanvaihtoja on tehty ilman ongelmia. Molemmat terät maassa, voimaa ja pitoa on riittänyt. Terän tilannetta voi tarkkailla rungossa olevan reiän kautta:
”Jos terältä tulee mursketta, sitä löytyy myös terän takapuolelta, Mikkola kertoo.
Pihojen muotoilussa polttoaineenkulutus on ollut pieni: yhdellä 416,5 litran tankillisella on työskennelty jopa toista viikkoa. Talvikunnossapitoa yritys ei ole harkinnut.
”Talvella kalusto on polanteen poistossa huomattavasti pintojen muotoilua kovemmalla rasituksella. Lisäksi taksat ovat niin huonot, ettei urakointi kannattaisi muutenkaan”, toteaa Mikkola.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







