
OKRA 2.–5.7.2014, Oripää: Monipuolinen näyttely
Okra-näyttelyssä oli myönteisessä mielessä vanhan maatalousnäyttelyn tuntua: koneet pärisivät, lehmät ammuivat, poliitikot ja konekauppiaat puhuivat.

Kesäkissa on portaattomalla voimansiirrolla varustettu, nelisylinterinen N163 Direct. Peruskoneessa on 171 hevosvoimaa, 700 Nm vääntöä, 50 km/h-vaihdelaatikko ja kuormantunteva, 160 litraa minuutissa tuottava hydrauliikka. Perävaunu on FMG:n valmistama. Traktorissa on ainutkertainen Unlimited-varustus. (UO/TV)

Terminaalilla varustettuun 6R- tai 6M-traktoriin voidaan valita sähköisellä vakaajalla varustettu John Deeren H360-kuormain. Kuormaimen liikkeitä voidaan säätää monipuolisemmin. Sekä kauhan kallistukset että aisojen korkeudet voidaan myös tallentaa muistiin esimerkiksi trukkilavojen käsittelyn nopeuttamiseksi. (TV)

Valtran A Compact on Turkissa valmistettu valmistajan pienin mallisarja. Moottorit tulevat Perkinsiltä, tehovaihtoehtoja on 2, A63 ja A73. Traktoriin on saatavilla kolme eri ohjaamovaihtoehtoa, A63 Compact -mallin verolliset hinnat alkavat reilusta 36 000 eurosta. (TV)

Massey Fergusonin 5600-sarjan nelisylinteriset mallit saapuivat nyt myös Suomen markkinoille. Malliston yläpäähän sijoittuvat kolme eri tehoversiota ovat tehoiltaan 110-, 120- ja 130-hevosvoimaisia. Nelisylinterisiin malleihin on valittavissa nyt myös Dyna-6-vaihteisto. Kolmesylinteristen mallien hinnat ovat laskeneet hieman. (TV)

Savonlinnalaisen KK Traden osastolla oli näytillä Suomen ensimmäinen Ferrari Vega 95 SDT. 91-hevosvoimainen SDT-malli on muista Ferrareista poiketen varustettu erikokoisilla etu- ja takarenkailla. Koneen ketteryyden salaisuus on yhtäaikainen runko- ja etupyöräohjaus. Ohjaamo on tehty niin matalaksi kuin on mahdollista. (MS)

Yamaha-jälleenmyyjät kauppaavat kolmea traktorimönkijämallia: 550 EFI, ohjaustehostimella varustettu 550 EPS ja 700 WTHC. Yamahan mönkijöiden traktorivarustelu on siirtynyt Suomeen. Kokenut ohjaamonvalmistaja Laimu Oy asentaa Raumalla koneisiin mm. suuntavalot, vetokoukun sekä varustaa istuimen selkänojalla ja korkeussäädöllä. (UO)

Tehokas, nykyaikainen ja hyväkuntoinen käytetty kone on järkevä valinta monelle suomalaiselle yrittäjälle. Agrimarket tarjoaa asiakkaille käytettyjä John Deere koneita, jotka tulevat lähinnä Englannista. Siellä urakoitsijat vuokraavat paljon koneita joko yhden tai kahden kasvukauden tarpeisiin. (UO)

Casen Itävallan tehtaalta tuleviin traktoreihin voidaan nykyisin valita värit RAL-värikartasta lisähintaan. Kuvan Farmall U Pro:n ohjaamoa on uudistettu muun muassa vaihdekepin ja kyynärnojan muotoilun osalta. (TV)

Lemken Rubin 12 Ü/300 -lautasmuokkain on varustettu suurilla, halkaisijaltaan 736-millisillä hammastetuilla lautasilla. Kuvan malli on varustettu duoprofiilijyrällä, mutta Lemkenin tapaan vaihtoehtoja taakse löytyy useita erilaisia tarpeen mukaan. Hinta 22 350 euroa (alv 0 %). (MT)

Tapio Pirttinen Oy:n myynnissä oleva Dondi-jankkuri ulottuu 65 cm:n syvyyteen. Jankkurin terissä on non-stop-hydraulinen laukaisu. Työleveys on 3 metriä. Vetokoneelta vaaditaan tehoa 220–230 hv. Hinta 25 800 euroa (alv 0 %). (MT)

Multiva Wingmaster 300-2T on 7-piikkinen ja 3-metrinen uutuuskultivaattori. Eturivin siipiterissä on maata sekoittavat teränjatkeet, takana on putkipakkeri. Laukaisupaine säädetään hydraulisesti. Näyttelytarjouksessa olleen koneen sai omakseen alle 10 000 eurolla (alv 0 %). (TV)

KoneAgent tuo maahan puolalaisia Staltech-lautasmuokkaimia. 6-metrinen lautasmuokkain on varusteltavissa monipuolisesti. 6 pultilla kiinnitettäviä lautasia löytyy eri kokoisia, kuvan kumipakkeri voidaan korvata useilla eri vaihtoehdoilla. Hinta 16 900 euroa (alv 0 %). (TV)

Parko Effective 600 on uusi sänkipeltojen muokkaukseen tarkoitettu äesmalli. Äes painaa 4 500 kg. Piikit on jaettu yhdeksälle akselille. Kuusipyöräisessä äkeessä on 400 mm leveät renkaat. Sivulohkoissa on yksi korkeussäätöpyörä. Keskilohkon telien pystysuorassa olevat nostosylinterit on kiinnitetty koneen päällä olevaan vankkaan poikkipalkkiin. Parko Effective 600 -perusmalli maksaa 22 900 (alv 0 %), lisävarusteena kaupataan varpajyrää ja 2-rivistä jälkiäestä. Turun Konekeskus. (UO)

Pöttinger TerraDisc 3001 -lautasmuokkaimessa on hammastetut 55 cm lautaset, jotka on asennettu pareittain jousitettuun kiinnitysvarteen. Työ- ja kuljetusleveys on 3 metriä, sillä ulommaiset ns. peittolautaset taittuvat hydraulisesti koneen pääle. Koneessa on jousijyrä, joka murskaa kokkareita tehokkaasti ja puhdistuu hyvin märissäkin oloissa. Työsyvyyttä säädetään muuttamalla jyrän korkeutta hydrauliikalla. Konefarmi myy TerraDisc-lautasmuokkainta 13 900 euron verottomaan hintaan. (UO)

K-maatalouden edustama AgLeader Integra -ajouraopastin mahdollistaa ajo-opastuksen lisäksi myös tiedonkeruun ja valvonnan samalta näytöltä. Näytön, johtosarjan ja GPS-antennin sisältämän peruspaketin hinta on verottomana hieman yli 5 800 euroa. (TV)

Trimble TMX on uusi android-käyttöjärjestelmään perustuva ajouraopastin. Näyttö on lasipintainen ja näkymä on muokattavissa käyttäjän mieltymyksien mukaiseksi. Uusia ominaisuuksia saadaan ohjelmistopäivityksillä. Perusopastimen veroton hinta on 5 500 euroa. (TV)

John Deeren uudet M-sarjan kasvinsuojeluruiskut ovat R-sarjaa paremmin varusteltuja, vakiona aisaohjaus ja 5 suuttimen revolverirungot. Kuvan M732-mallin 3 200-litraisen säiliön täyttöä voidaan seurata mekaanisesta mittarista tai nykyaikaisesti ohjaimen näytöltä. (TV)

Kverneland RAU-kasvinsuojeluruiskut lukeutuvat Agritekin vuoden 2014 uutuuksiin. Varusteiksi voidaan valita mm. iXclean-pesujärjestelmä, paineilmalla toimiva GPS-lohkoautomatiikka ja Pentajet-suutinrungot. Kuvan iXtrack C40:ssä on 4 000 litran säiliö ja ohjaava jousitettu akselisto. (TV)

Agropoint on myynyt ensimmäisen ajettavan Grimm-ruiskun Suomeen. Säiliön koko on mallista riippuen 1 500–5 000 litraa ja työleveys 15–32 metriä. Ajettava ruisku soveltuu hyvin erikoisviljelyyn, koska maavara on suuri ja kone on nelipyöräohjauksen ansiosta ketterä. Raidevälin muuttaminen onnistuu joko käsin tai hydraulisesti. (UO)

Piikkiöläinen Sam Wallden on kehittänyt kätevän vesisäiliön kasvinsuojeluruiskujen täyttöä varten. Oleellisin juju on helppokäyttöisessä täyttöputkessa, joka kääntyy kevyesti linkkusysteemin avulla ruiskun täyttöaukolle. Täyttö on varsin nopeaa, sillä 1 000 litraa vettä tulee noin minuutissa. (JL)

Finncont Oy valmistaa polttoainesäiliöiden lisäksi elintarvikemuovista valmistettuja vesisäiliöitä, joiden tilavuudet ovat 3 000 ja 6 000 l. Täyttöliitin on varustettu uimurisulkijalla. Auringon vaikutusta voidaan tehostaa lisävarusteena toimitettavalla 2 000 W sähkölämmittimellä. Finncont Oy jälleenmyyjineen. (UO)

Western valmistaa kahdeksaa eri kokoa olevaa paalivaunua. Mallisto kattaa kuormauspituudet 7,8–14,3 metriin. Etummainen akseli on WF9,6RD-mallista lähtien vakiovaruste, tyyppimerkintä kertoo kuormauspituuden.Vaunussa on 3-metrisestä rihloitetusta teräslevystä valmistettu pohja. Lavan alla on koko vaunun mittainen putki liinojen kiinnitystä varten. Valmistaja ansaitsee portaista kiitosmaininnan! (UO)

Western-kuivalantavaunuissa on kaksi pystykelaa. Valmistajan mukaan levitysleveys yltää 12 metriin asti, kun lanta on sopivan kosteaa. Levitysmäärän säätö tehdään muuttamalla hydraulimoottorin käyttämän pohjakuljettimen nopeutta ja säätöportin korkeutta. Pienempien vaunujen pohjakuljettimessa on kaksi ketjua, kahdessa suuremmassa mallissa niitä on neljä. (UO)

Hydrauliikalla avattavan takalaidan lukitustapit on varustettu messinkisillä laakeriholkeilla, jotka helpottuvat laidan lukkiutumista ja kestävät hyvin kulutusta. (UO)

Keltaisen, viljalaidoilla varustetun maansiirtovaunun malli on 160 DL. Perusvaunun omapaino on 6 500 kiloa, ja kuorman koko tyyppinumeron mukaisesti 16 t. Takana olevan WFT-kippivaunumallisto voidaan varustaa vilja- tai rehulaidoilla, joiden kokonaispainot ovat 10–28 tonnia. Puominjousitus, jarrut ja LED-takavalot ovat vakiovarusteita. (UO)

Kronen ZX 550 GL -noukinvaunu on varustettu puoliautomaattisella teroituslaitteistolla. 53 kuution vetoisessa on 46 terää, jotka teroittuvat kätevästi laikkakoneistolla. Se käynnistetään kytkemällä hydrauliletkut kiinni. Vaunun hinta on 121 700 euroa (alv 0 %). (MT)

Virolainen Plantres myy peruskunnostettuja Petkus-lajittelijoita ja niiden varaosia Baltiaan ja Suomeen. Suomalaisen edustajan numero on 040 519 1756. Peruskunnostetun Petkuksen hinta on 5 000 euron luokkaa. Plantres myy puimurin seuloja myös vanhempiin puimureihin. (UO)

Agrola Oy markkinoi tsekkiläisiä JK Machineryn viljankäsittelylaitteita. KUT 500 -lajittelija on kahdella seulalla varustettu edullinen kone viljatilan omaan käyttöön. Sen veroton hinta on 6 490 euroa (alv 0 %). Tärytinperiaateella toimivan lajittelijan teho on 2–6 t/h. Laitteen ylä- ja alaseulan välissä on silikonipalloja, jotka pitävät seulat puhtaana. Roskien poisto tapahtuu erillisellä nousuilmaerottelijalla. (UO)

K-maatalouden osaston uutuuksiin lukeutui hehtolitrapainon mittausominaisuudella varustettu Wile 200 -viljankosteusmittari. Helppokäyttöinen mittari soveltuu 20 eri viljalle. Mittari huomioi mittauslämpötilan automaattisesti tarkkuuden parantamiseksi. Mittarin messutarjoushinta oli 599 euroa. (TV)

Krone Big Pack 4x4 -suurkanttipaalain tekee jytäkkää pakettia korsirehusta tai kuivikkeesta. 1,3 metrin korkuinen ja 1,2 metrin levyinen paali voidaan säätää 1–3,2 metrin pituiseksi. Voimakoneessa olisi suotavaa olla tehoa vähintään 197 hv. 38 kertaa minuutissa lyövän männän luvataan tekevän paaleista 25 % tiiviimpiä kuin ennen. Paalain on Isobus-yhteensopiva. Hinta 183 800 euroa (alv 0 %). (MT)

HS-Tarvike edustaa Suomessa McCormick-traktoreiden lisäksi myös italialaisia Mascar-paalaimia. Suomeen tuotavat koneet varustellaan kattavasti. Valmistajalta on tulossa yhdistelmäpaalain, kuvassa oleva Tuareg 525L Cut on 125-senttisiä paaleja pyörittävä, 30 000 verottoman euron hintainen kolakammioinen peruspaalain. (TV)

Konefarmin myynissä olevasta Tanco-paalileikkurista on tullut uusi yhdistelmäversio, jolla voidaan sekä halkaista pyöröpaaleja että leikata siilorehua. Maksimi paalin halkaisija voi olla 155 cm. Hinta on 5 160 euroa (alv 0 %). (MT)

Polttomoottorikäyttöinen painepesuri helpottaa koneyrittäjien arkea. SKT Oy:n myynnissä oleva Reno valmistaa esim. kuvan PD120/13-mallia, jossa voimanlähteenä on Hondan polttomoottori. Maksimipaine on 120 baria ja vesimäärä 13 l/min. Hinta 2 250 eur (alv 0 %). (MT)

SKT Oy:n myynnissä oleva Euratainer-raatokontti on saanut uuden, vahvemmasta materiaalista valmistetun jäähdytyslaitteiston. Raatokontissa kehittyvät kaasut ovat pitemmän päälle syövyttäviä ja voivat vahingoittaa jäähdytyskennoa. (MT)

Pellon CutMix-ruokintajärjestelmä on saanut uudet sekoittimet. Valmistajana on saksalainen Mayer Technik, joka valmistaa sekoittimia ja vanuja Siloking-tuotemerkillä. Säiliö on saatavana myös ruostumattomasta teräksestä valmistettuna. (MT)

Puhdistus- ja harjakoneisiin erikoistuneen ja 25. toimintavuottaan juhlivan saksalaisen Westermann GmbH:n perustaja ja toimitusjohtaja Alfons Westermann (oik.) ja myyntijohtaja Ansgar Jacobs (vas.) olivat saapuneet Okra-näyttelyyn tutustumaan suomalaisiin maatalouskonemarkkinoihin. PJ Farmin Jukka Jokelainen aikoo viedä Westermannin harjakoneet syksymmällä työnäytöskiertueelle, jossa Westermannin tuotteita esitellään käytännössä. Westermann ei ole pelkästään yksi kone, vaan kokonainen järjestelmä, jossa peruskoneena toimivaan ajettavaan runkoon voidaan liittää kymmeniä erilaisia työlaitteita. Myyntijohtaja Jacobs oli varsin tyytyväinen tuotteiden menekkiin ja kehui meikäläisen markkina-alueen olevan yhtiölle ”enemmän kuin hyvä”. (MT)

Lypsykonehuolto Pasi Mällinen Oy:n toimitusjohtaja Janne Mällinen (vas.) ja PJ Farmin Jukka Jokelainen hyrisivät tyytyväisenä, kun lypsykonevalmistaja Boumatic A/S:n myyntijohtaja Michael Hoffbäck kertoi myös Boumaticin lypsylaitteistojen maahantuonnin siirtymisestä yhtiölle. Strangko A/S:n nimi muuttui vuoden alussa emoyhtiön mukaisesti Boumatic A/S:ksi, mutta Strangko säilyy Tanskassa valmistettujen laitteiden tuotemerkkinä jatkossakin. Uusi yhteistyö vahvistaa entisestään lypsylaitteistojen valmistusta Tanskassa, Hoffbeck kertoi. Pj Farm puolestaan on vuoden alussa tehdyn liiketoimintakaupan myötä osa Lypsykonehuolto Pasi Mällinen Oy:tä. (MT)

Keenan 380 on uusi kokoluokka tutusta Keenanin lapasekoittimella varustetusta apevaunusta. 9 000 kg:n lastauskapasiteetti tekee vaunusta soveltuvan 120–150 lypsylehmän ja 300–350 lihanaudan ruokintaan. Traktorin tehoksi suositellaan vähintään 115 hevosvoimaa. Keenania myy Suomessa ruotsalainen Brink Sweden AB. (MT)

Nord Mills Oy on kehittänyt valssimyllyjen lisävarusteeksi ongelmallisten rehujen, kuten härkäpavun, jauhamista helpottavan esivalssin. Isot ja kovat siemenet ovat vaikeita jauhettavia perinteisellä valssimyllyllä, mutta esivalssin läpi ajettuna ne menevät viljan kanssa seoksena ongelmitta normaalin valssimyllyn läpi. Esivalssi asennetaan yksinkertaisesti valssimyllyn syöttöaukon päälle. 2,2 kilowatin moottorilla varustetun esivalssin arvonlisäverollinen hinta on 2 300 euroa. (MT)

Broilertekniikka Oy markkinoi HQ-Easymix-sekoituslaitteita, joilla voidaan sekoittaa eläinten juomaveden joukkoon pieniä määriä nesteitä, kuten lääkkeitä, desinfiointiaineita ja erilaisia happoja. Sekoitussuhde vaihtelee malleittain 0,0025–2,5 %. (UO)

Weda Pig Runner on starter-rehuille tarkoitettu jakolaite, joka annostelee rehun ja veden tarpeen mukaan. Se soveltuu 3–14 kiloisille porsaille, jotka on suuren pahnuekoon vuoksi siirretty varhain keinoruokintaan. Laite soveltuu myös heikkojen porsaiden ruokintaan, koska rehunjakelu tapahtuu tiheästi ja tarpeen mukaan. Automaatin ruokintakaukalossa on kaksi anturia, jotka mittaavat rehun määrä. Laite on hygieeninen, koska rehua syötetään lisää vasta kun se on tyhjä. Pig Runner -ruokkija maksaa 1 350 euroa, vedenlämmitin on lisävaruste. Weda Oy. (UO)

Reisjärveläisen Nytekin valmistama etukuormaajasovitteinen Beltscoop-kuivikkeenlevitin on saanut uuden hydraulitoimisen jatkomaton. Maton avulla kuivikkeen levitysmatka kasvaa jopa 10 metriin, jolloin se soveltuu käytettäväksi myös vinokuivikepohjapihatoissa. Beltscoop-kauhalla voidaan jakaa myös erilaisia esihienonnettuja rehuja, kuten apetta ja murskeviljaa. Kuvan 2 500-litraisen kauhan hinta on 7 300 euroa (alv 0 %). Mattokuljetin vaihtaa omistajaa 1 800 verottomalla eurolla. (MT)

Johex-hyvinvointiputki tunnettiin aiemmin nimellä Shou-shuu-kan. Putken myyjä ja valmistaja Johematic Oy lupaa putken käsittelemän veden muokkaavan sian ruuansulatusta siten, että lanta muuttuu juoksevammaksi ja sen haju vähenee. Putkia on käytössä jo yli 70 ja sen toiminnasta on jatkossa luvassa tutkittuakin tietoa, kertoo Jorma Helmi. Hyvinvointiputken perusasennuspaketin hinta on 2950 euroa (alv 0 %). (MT)

NHK-Keskus Oy:n myynnissä olevaa Eko-Erotus-lieteseparaattoria on nyt saatavana myös kolmeruuvisena, jolloin sen teho kasvaa jopa 80 kuutiometriin tunnissa. Hinta 39 900 euroa (sis. alv 24 %). (MT)

Espanjalainen Triton-kuivalantavaunu on saanut uuden muotoilun laitoihinsa. Pyöreämpi muotoilu edesauttaa kuorman tasaista purkautumista. Kuvan Triton Garcia 95 -vaunun hinta on 27 650 euroa (alv 0 %). Myynti K-maatalous. (MT)

Ranskalaiset Pichon-lietteen käsittelylaitteet kuuluvat K-maatalouden valikoimaan. Kuumasinkki on Pichonin mukaan varmin lietekaluston pintakäsittelymenetelmä, minkä vuoksi imupainevaunun erillinen runko ja säiliö ovat kummatkin sinkittyjä. Kuvassa olevan vaunun tilasvuus on 15,7 kuutiota. Multainta varten on kolmipistenostolaite. (TV)

Joskinin Jumbo-täyttövarsi vaatii traktorilta vain yhden 2-toimisen hydrauliikkalohkon. Sekvenssiventtiili hoitaa lukituksen avauksen, varren käännön ja täytön aloituksen. Täytön tehostamiseksi varsi voidaan varustaa ulkoisella lisähydraulimoottorilla. Molemmilta puolilta imevän varren verottomat hinnat alkavat 6 500 eurosta. (TV)

PEL-Tuote Oy on kehittänyt Livakan 16,5-kuutioista lietevaunua käyttäjäkokemusten pohjalta. Säiliö on lyhentynyt 1,5 metrillä, mutta läpimittaa on puolestaan kasvatettu 20 cm:llä. Apurungolla kiinnitetyn säiliön seinämävahvuus on kasvanut 5 mm:stä 6 mm:iin. Myös runkoa on vahvistettu ja komeus on maalattu polyuretaanimaalilla, kertoo Timo Kauppinen. Vaunun hydrauliikkaa voidaan käyttää joko normaalina tai kuormantuntevana. Uusi ohjain helpottaa käyttöä oleellisesti. Kaksoiskiekkomultaimella varustettuna vaunun verollinen hinta jää niukasti alle 150 000 euron. (MT)

Lame esitteli kiinteistönhoitoon soveltuvaa versiota 10 kuution perusvaunusta. Hydraulisella letkukelalla ja radio-ohjauksella varustettu vaunu sopii hyvin sakokaivojen tyhjennykseen. Myynti K-maatalous. (MT)

Propax Agro markkinoi turkissa valmistettuja työkoneita. Hinnaltaan edullinen kone on vaihtoehto käytetylle ”merkkituotteelle”, esimerkiksi kuvassa olevan, uuden hinattavan keskipakolevittimen perushinta on 5 100 euroa (alv 0%). Säiliön tilavuus on 2 500 l. Hydrauliikalla käytettävät sulkuluukut kuuluvat vakiovarustukseen. (UO)

MultaVexin osastolla nähtiin muutaman litran kokoinen MultaVex Vibra -seulakauha. Yhtiön mukaan kyseinen tärytin on maailman pienin toimiva seulakauha. Urakointihommiin laitteesta ei taida olla, mutta osaston vetonaulana minivibra toimi mainiosti. (AT)

JCB:n pyöräkuormainmallisto täydentyy uusilla Stage 3B -päästönormien mukaisilla koneilla. Etualan JCB 457HT painaa 19,3 tonnia ja on varustettu Cumminsin 186 kilowattisella moottorilla. Tehon ja väännön luvataan parantuneen 16–18 %. (AT)

Claas Scorpion 7044 on 4,3 tonnia nostava ja 7 metriin ulottuva kurottajauutuus. Moottori on Deutzin valmistama 3,6 litrainen 122-hevosvoimainen. Hydrauliikka on kuormantunteva, pumppu tuottaa 140 l/min virtauksen. (TV)

Merlon keskiraskas Turbofarmer-mallisarja voidaan räätälöidä viidestä eri moduulista. Kahdesta vaihtoehdosta voidaan valita esim. moottori, vaihteisto ja puomi. Uusin malli on Merlo P38.10, jonka ominaisuuksiin Koneviesti palaa tarkemmin syksyn aikana. (AT)

Manitoun uusi MLT629-kurottaja on varustettu ohjaamon taakse sijoitetulla 75-kilowattisella Perkinsin moottorilla. Koneen maksiminostokorkeus on 5,5 metriä ja nostokyky 2 900 kiloa. MN-Liftek Oy:n mukaan kiinnostus kurottajia kohtaan kasvaa maataloudessa. (AT)

Agri Kymi Oy on aloittanut Ausa-kurottajien maahantuonnin. Aiemmin espanjalaismerkki kuului Suomen Telakoneen valikoimiin. Kaikista kolmesta Suomeen tuotavasta mallista löytyy Kubotan moottori ja Rexrothin hydrauliikka. Pienin T133H-malli pystyy nostamaan 1 300 kilon taakan 2,64 metriin. Itse koneen paino on 2 200 kiloa. (AT)

Maschio Lara 850 on uusi puomimurskain, joka soveltuu urakointikäyttöön. Nostolaitesovitteisessa murskaimessa on 1,5 metrin levyinen murskain ja puomista löytyy ulottuvuutta reiluun 8 metriin. Tehontarve on 100 hv. Painoa traktorilta vaaditaan vähintään 4 500 kg. Sähköinen hallintalaite on suomalaista tekoa. Hinta 34 750 euroa (alv 0 %). (MT)

Etukuormaimen siipikauhan tai kahmarilla varustetun rehutalikon vaihto onnistuu Tinktek-kiinnityslaiteen avulla ohjaamosta poistumatta. Adapterissa on hydraulinen työlaitteen lukitus ja pikaliitimet kahdelle kaksitoimiselle hydrauliikalle. Kuvassa Trimaan ja Stolliin sopiva euro-sovite. Kuormaimeen kiinnitettävä adapteri maksaa 1 870 ja työlaitteen vastakappale 700 euroa. Hinnat ovat verottomia. Vihdin Kone. (UO)

Starkin tienhoitokalusto siirtyy Agrimarketin myyntiin. Stark RF 700 -kauhaharjan pyörittäjä mahdollistaa kauhaharjan kääntämisen 180 astetta. Ahtaissa paikoissa harjattaessa kauhaa voidaan ajaa harja edellä, väljemmillä alueilla taas kauha edellä, jolloin harjausjälki on parempaa. (TV)

Jäätyneen tierummun sulatus helpottuu, kun rumpuun asennetaan jo syksyllä lämmityskaapeli. T:mi Vesa Märkälän valmistama ja markkinoima tuote on simppeli ratkaisu, jossa lämpökaapeliin johdetaan sähkövirta auton tai traktorin akusta. Kaapeleita löytyy 7, 9, 10 ja 13 metrin mittaisina. (MT)

AT Machinery myy saksalaisia Kneilmann Zaukönig -pylvästrimmereitä. Traktorin, pienkuormaimen tai muun koneen taakse tai eteen asennettava ja molemmilta puolilta leikkaavan trimmerin leikkuupää väistää pylvästä samalla leikaten kasvuston sen ympäriltä. Trimmerin suositushinta on 9 900 euroa (alv 0%). (TV)

Turun Konekeskuksen uutuuksiin kuului Icut4-kauko-ohjattava rinneleikkuri. Y-terillä varustetun laitteen luvataan selviytyvän jopa 55 asteen rinteistä. Leikkuuleveys on 135 cm. Moottorista löytyy tehoa 35,9 kilowattia. Icutin verollinen hinta on 71 858 euroa. (AT)

Suomalaiset Snowek-lumiaurat ja -harjalaitteet siirtyvät Turun Konekeskuksen myyntiin. Turun Konekeskuksen lisäksi Konevel Oy jatkaa Snowekin työlaitteiden myyntiä edelleen, muut jälleenmyyntisopimukset irtisanotaan. (TV)

Bio-Expert Oy valmistaa koukkulava-alustalle siirrettävä hakevarastoa, joka voidaan liittää lähes mihin tahansa lämpökeskukseen. Kontissa on hydraulinen pohjapurkain ja hydraulisesti käsipumpulla avattava katto, joten se voidaan viedä haketusta varten maastoon. Siisti ratkaisu on vuorattu ulkoa seinälaudalla ja sisältä liukkaalla filmivanerilla. Kontti betonisine perustuslaattoineen voidaan asentaa suoraan tiivistetyn sorapatjan päälle. 40-kuutioisen kontin hinta on 33 000 euroa (alv 0 %). (MT)

Biofire Oy:n valmistamat alle 500 kW:n tehoiset Palokärki-tuotteet ovat nyt K-maatalouden myynnissä, kertoi Biofire Oy:n Reijo Santala. Kuvan 0,5 MW:n tehoinen palopää soveltuu hyvin kuivurin lämmönlähteeksi. Reijo Santala odottaakin viljankuivureiden muuttuvan pikku hiljaa uusiutuvaa energiaa käyttäviksi. Biofireltä löytyy ratkaisuja monenkokoisiin lämpökeskuksiin. Isommat lämpökeskuset säilyvät edelleen yhtiön omassa myynnissä. (MT)

Bio-Expert Oy tuo maahan slovakialaisia Attack-lämmityslaitteita. TüV-testatut laitteet herättivät Okra-näyttelyssä huomiota edullisilla hinnoillaan. Kuvan Attack 30-pellettilaitteisto on 30 kilowatin tehoinen. Pakettiin kuuluu kattila, poltin, 450-litrainen polttoainesiilo, syöttösekoitusventtiili pumpulla, jäähdytyskierukka ja 6 kW:n sähkövastus. Hinta 4 556 euroa (alv 0 %). (MT)

Arska-etu-uuni on simppeli ratkaisu öljykäyttöisen kuivuriuunin muuttamiseen uusiutuvalle energialle. Etu-uuni asennetaan öljyuunin yhteyteen ja se varustetaan biopolttimella. Kuvassa Aritermin valmistama porrasarinainen poltin. Etu-uuni mahdollistaa sekä öljyn että uusiutuvien polttoaineiden käytön viljankuivurissa pienillä muutoksilla. (MT)

Ruotsalaisen Akronin kuivurikäyttöön valmistama hakepannu on muurattu sisältä. Pannua on kahta kokoluokkaa, 400–750 kW ja 750–1 000 kW. Kuori on molemmissa sama, puhaltimet ja savukaasuimurit sekä ohjelmointi muuttuvat isompaan mallistoon siirtyessä. Pienempi malli maksaa verottomana alle 60 tuhatta euroa. (TV)

Suomen Olkilämpö edustaa markkinoillamme Bosniassa valmistettuja Topling-kattiloita. Haketta ei polteta suoraan, vaan se kaasutetaan kuvassa keskellä näkyvässä umpivaletussa kammiossa. Koska vasemmalla näkyvässä 250 kW:n kattilassa poltetaan kaasua, tuhkaa syntyy erittäin vähän eikä arinoita tarvita. (TV)

Konefarmin myynnissä oleva Pilkemaster Smart-klapikone on mielenkiintoinen uutuus. Esimerkiksi pienkuormaimeen tai traktorin etukuormaimeen kytkettävä hydraulikäyttöinen giljotiiniperiaatteeseen perustuva klapikone on ratkaisu siistiin sisätyöhön tottuneelle. Ranka otetaan suoraan kasasta, kone käännetäään pystysuoraan ja klapit voidaan pudottaa suoraan säkkiin. Työn jälki on perinteistä giljotiinikonetta siistimpi, sillä katkaisu tehdään ennen halkaisua. Hinta alkaen 2 984 euroa (alv 0 %). (MT)

Itävaltalainen Containerprofi valmistaa puskutyhjennyslavoja, tankopurkainkontteja, kuivauskontteja ja muita lavoja erilaisille materiaaleille. Lavoissa on joko koukku- tai konttilukkovarustus. Lavan puskutyhjennys tapahtuu järeän hydraulisylinterin avulla kahdessa vaiheessa, sillä sekä lavan etuosa että pelkkä lavan etuseinä liukuvat tyhjennyksen aikana lavan takapäätä kohti. Koukkulaiteella varustettu, 30 kuution puskutyhjennyslava maksaa asiakkaalle toimitettuna noin 23 000 euroa (alv 0 %). Agritoukola Oy. (UO)

Attack 75 DP Profi-kattilassa voidaan polttaa metristä halkoa. 75 kW:n tehoisen kattilan hinta on 5 080 euroa (alv 0 %). (MT)
Tuore maatalousministeri Petteri Orpo avasi näyttelyn ja ilmoittautui maatalouden byrokratian vähentämistalkoisiin. Työsarkaa riittää, sillä maatalousministeri lupasi pitää biostrategiaa esillä, jotta lupaukset johtaisivat myös tekoihin. Hän nimesi maaseutuyrittämisen kannattavuuden turvaamisen ja markkinoiden toimivuuden parantamisen ministeriönsä keskeisiksi tehtäviksi.
Maatalouskoneiden ja eläinten lisäksi esillä oli myös metsä- ja maarakennusosasto. Näytteilleasettajia oli yhteensä lähes viisisataa. Katsottavaa riitti, sillä mukana oli myös autokauppiaita, puutarhatarvikkeita, markkinatori ja veteraanikoneiden osasto.
Erikoisin näyttelykone oli Kesäkissa, vaalean punainen Valtra, jonka perävaunun lavalla oli kylpypalju. Kesäkissa on Maaseutunuorten ja Valtran yhteistyön hedelmä, joka levittää tulevana kesänä maaseutunuorten iloista asennetta ja tekemisen meininkiä ympäri Suomea. Kesäkissa on viimeistä kertaa esillä KoneAgria -näyttelyssä Jyväskylässä, minkä jälkeen tämä persoonallinen traktori myydään kuten muutkin esittelykoneet.
MAINOS (teksti jatkuu alla)
MAINOS PÄÄTTYY
MAINOS (teksti jatkuu alla)
MAINOS PÄÄTTYY
Tapahtumassa kävi neljän päivän aikana yhteensä 82 000 näyttelyvierasta. Ahtaus ei kuitenkaan pahemmin vaivannut, sillä näyttelykentän pinta-ala oli 22 hehtaaria. Talkoovoimin hoidetun näyttelyn rajat eivät kasvaneesta kävijämäärästä huolimatta tulleet vielä vastaan. n
Y-Agro on täydentänyt tuotevalikoimiinsa Western-perävaunuilla. Liettuassa sijaitseva Western Fabrications UAB on perustettu vuonna 2002. Se valmistaa kippivaunujen lisäksi kuiva- ja lietelannan levittimiä, kuljetuslavetteja, paalivaunuja ja karjan siirtovaunuja.
Monipuolinen konekanta mahdollistaa vaunujen valmistuksen lähes kokonaan itse, minkä lisäksi se valmistaa alihankintana osia ja komponentteja myös muille konevalmistajille. Viennin osuus liikevaihdosta on 80–90 %. Yrityksen omistaa englantilainen Richard Western -yhtiö, joka on valmistanut perävaunuja yli 50 vuoden ajan. Kummassakin tehtaassa valmistetaan yli 1 000 perävaunua vuosittain. Liettuan tehtaan tuotanto on kasvanut vuosittain yli 20%. Yhtiöt ovat kasvattaneet toiminnallista tehokkuuttaan käyttämällä samoja komponentteja ja yhteisiä suunnitteluresursseja sekä Englannissa että Liettuassa.
MAINOS (teksti jatkuu alla)
MAINOS PÄÄTTYY
MAINOS (teksti jatkuu alla)
MAINOS PÄÄTTYY
Vaunujen jouset valmistetaan Englannissa ja navat Italiassa. Nokian Oy on yrityksen tärkein rengastoimittaja. Teräs tulee Saksasta, Tikkurila Oy toimittaa kaksikomponenttimaalit. Vaunut puhalletaan ensin teräskuulilla, pohja käsitellään epoksilla ja pinta polyuretaanimaalilla. Pinnoitteen kokonaispaksuus on 120–140 mikronia.
Western-vaunut ovat keskihintaisia. Niissä on monia käyttöä ja kestävyyttä parantavia yksityiskohtia, kuten kaksoiskippi ja taaksepäin levenevä lava. Lisävarustevalikoima on kattava, esimerkiksi maansiirtovaunujen lavat voidaan valmistaa Hardox-kulutusteräksestä.
Uolevi Oristo
Lisää OKRASTA
MAINOS (teksti jatkuu alla)
MAINOS PÄÄTTYY
MAINOS (teksti jatkuu alla)
MAINOS PÄÄTTYY
seuraavissa lehdissä!
Katso lisäkuvat!
www.koneviesti.fi
Osaston luetuimmat
- Valtran Suolahden tehtaalla tuotantoa kehitetään portaittain, jotta tuotantomääriä saadaan kasvatettua – yhden traktorin valmistusaika on noin kahdeksan tuntia
- Maxpossa oli laitteita moneen tarkoitukseen – lisää Maxpo-uutuuksia esittelyssä
- DC-3 sunnuntaina 2.9. Hyvinkään taivaalla!
- Herlevi Pulling Team: Uutta vetovoimaa radalle
- Tuurin konehuutokauppa 28.–29.04.2012 – kaivukone huutokaupasta -
- Fendtin Variokerho – portaaton poikakerho
- Okra 2023: Ennätysmäärä kalustoa ja paljon tarjouksia, mutta maatalouskonekaupassa on epävarmuustekijöitä