Katsastusväleissä harvennuksen varaa?

A-Katsastus tiedotti, että heidän katsastamiensa autojen hylkäysprosentti on noussut viime vuoden 24,8 prosentista 25,2 prosenttiin. Kasvua on tapahtunut erityisesti jarruihin ja etuakselistoon liittyvissä vioissa kun taas pakokaasupäästöihin liittyvien määrä on laskenut. Tiedotteessa ei mainittu, minkä ikäisissä ajoneuvoissa hylkäysten kasvu on tapahtunut.
Trafin virallisista tilastoista selviää äskeisestä poikkeava kehitysnäkymä – määräaikaiskatsastuksen hylkäysprosentti on alentunut kaikissa korkeintaan 12 vuoden ikäisissä autoissa viimeisen viiden vuoden aikana. Kun kolmevuotiaista autoista hylättiin katsastuksessa vuonna 2011 yhteensä 5,45 %, jäi viime vuonna ilman leimaa 3 % katsastetuista autoista. Viisivuotiaiden kohdalla hylkäysprosentti on tippunut reilusta 11:stä 6,7:een ja kuusivuotiaiden 13:sta 8 prosenttiin.
Autoliiton näkemyksen mukaan uudempia autoja pitäisi katsastaa nykyistä harvemmin mm. siksi, että Suomessa teknisen vian osuus vakavien liikenneonnettomuuksien välittömänä riskitekijänä on liikenneonnettomuuksien tutkijalautakuntien mukaan prosentin luokkaa.
Osaston luetuimmat
- Echon moottorisahauutuudet saatu Koneviestin kokeiluun21.3.
- Stora Enso auttaa uusia yrittäjiä alkuun – yrittäjäksi alkava saa sopimuksen, tukitoiminnot ja vuokrakoneet neljäksi vuodeksi21.3.
- Hankkija rakennutti huollolle ja tuontikoneiden kokoonpanolle uudet tilat Turkuun16.3.
- Husqvarnalta tulossa markkinoille kevyt takakahvallinen moottorisaha 540 XP mark III6.10.2022
- Maarakennuskonemyynti lievässä laskussa20.3.
- Uusi fosforiasetus voimaan – lannoituksen säätelyn kattavuus paranee19.1.
- Jonsered-tuotteet jäävät pois markkinoilta tänä ja ensi vuonna23.10.2020