Nokialta rengas maarakennuskäyttöön

Kaupunkikaivuutöiden suurimmat haasteet ovat turvallisuus ja vakaus vaikeimmissakin työtehtävissä. Myös renkaiden nopea kuluminen on ongelma pitkillä maantiesiirtymillä. Nokian Raskaiden Renkaiden tuotekehitystiimin mukaan uusi Nokian Armor Gard 2 sisältää kaikki ominaisuudet, joita kaupunkikaivuutöissä tarvitaan.
Nokian Armor Gard 2 on vakaampi ja kestävämpi kuin aiemman sukupolven Armor Gard -renkaat. Rengas on pystysuunnassa 25 prosenttia jäykempi – vankka runkorakenne mahdollistaa kaivuutyön optimaalisen vakauden, tarkkuuden ja sujuvuuden.
Entistä leveämpi kulutuspinta vähentää kontaktipainetta ja parantaa renkaan kulutuskestävyyttä. Renkaan kulutuspinnassa on 12 prosenttia enemmän kumia, joten se kestää paremmin kulutusta myös asfaltilla ajettaessa. Renkaan nelikulmainen muoto parantaa vakautta. Nokian Armor Gard 2 -rengas on saatavilla koossa 10.00-20. Koko 11.00-20 tulee myöhemmin vuonna 2018.
Osaston luetuimmat
- Sampo Rosenlew on valmistanut jo tuhat metsäkonetta – tuhannes kone lähtee työskentelemään Saksan jyrkkiin rinteisiin30.1.
- Husqvarnalta tulossa markkinoille kevyt takakahvallinen moottorisaha 540 XP mark III6.10.2022
- Uusi fosforiasetus voimaan – lannoituksen säätelyn kattavuus paranee19.1.
- Karsitun energiapuurangan kysyntä on nostanut alkuvuoden 2022 aikana keskimääräistä kuutiohintaa, mikä näkyy Luken tilastoissa.11.5.2022
- Kaivoskonevalmistaja Normet ostaa Marakon Oy:n19.1.
- Autokorjaamoalan ammattitapahtuma tekee paluun viiden vuoden tauolta – messut järjestetään Helsingissä lokakuussa30.1.
- Tilapäistä helpotusta polttoaineen hintoihin11.7.2022