Makitan XGT-akkusarja laajentuu yli 80 tuotteeseen – vuoden sisällä rikotaan jo sadan työkalun raja

Makitan XGT-sarjan tuoreimpiin uutuuksiin kuuluu mm. järeä laikkaleikkuri. Laitteessa saavutetaan 80 voltin jännite kahdella 40 voltin akulla. 355 mm laikkaa käyttävän laikkaleikkurin maksimi leikkauskapasiteetti on 127 mm. Leikkuri soveltuu sekä betonin että metallin leikkaamiseen. Johdoton akkukäyttöinen laikkaleikkuri on vastaavan kokoista polttomoottorikäyttöistä konetta tehokkaampi ja sopii myös työskentelyyn sisätiloissa, koska akkumoottori ei käryä, kuten polttomoottorikoneet.
Valikoima laajenee myös puukkosahalla, joka soveltuu esimerkiksi purkutöihin ja kaikkeen metallin sekä puun sahaukseen. Laite on varustettu Makitan AVT-tärinänvaimennusteknologialla, joka vähentää käyttäjään kohdistuvaa tärinää. Hiiliharjaton moottori saa voimansa yhdestä 40V XGT-akusta.
Kolmas uutuus on akkuimuri, jonka käyttöajaksi luvataan jopa 220 minuuttia. Tiedotteen mukaan tietoisuus pölynpoistosta työmailla kasvaa jatkuvasti, mikä kasvattaa myös puhdistusvälineiden kysyntää. Uudessa imurissa on AWS-etäkäynnistystoiminto. Monipuolista imuria voidaan käyttää sekä siivoukseen että pölynpoistoon koneeseen liitettäväksi. Imurissa on 15 litran pölysäiliö, työkaluletku ja siivoussarja.
Osaston luetuimmat
- JD:n autonominen traktori sarjatuotantoon27.6.
- Elholta uusi, pienempi Scorpio-kivenkeräyskone24.6.
- Husqvarnalta täysin sähköinen päältä ajettava ruohonleikkuri – leikkaa jopa 4700 neliön alueen23.6.
- John Deeren autonominen traktori sarjatuotantoon22.6.
- Karsitun energiapuurangan kysyntä on nostanut alkuvuoden 2022 aikana keskimääräistä kuutiohintaa, mikä näkyy Luken tilastoissa.11.5.
- Arbos on nyt Goldoni23.6.
- MAN-valmistautuu sähköiseen tulevaisuuteen — tarjolla megawatin latausteho22.6.