
Rikantorjuntaan suunnitellussa Einböckin Chopstar-Prime XXL -kultivaattorissa on työleveyttä 12 metriä
Nyt levein Chopstar-Prime on 12-metriä leveä. Mekaanista rikkatorjuntaa tekevävä laite edellyttää kuljetuksessa molempien puoliskojen taittumista kahteen osaan.
Mekaanisessa rikkatorjunnassakin työleveydet kasvavat. Työ saadaan tehtyä leveämmältä kerralla, kun konenäkö pitää koneen oikealla linjalla. Laitteella saadaan maksimaalinen teho minimaalisella kuljetusleveydellä Kuva: EinböckEinböck laajentaa valikoimaansa koneissa, joilla torjutaan mekaanisesti rikkakasveja. Uutuutena on 12-metrinen riviviljelykultivaattori. Laitteen runko taittuu molemmin puolin kahdesta kohdasta. Kun laitteen työleveys on 12 metriä, työteho kasvaa merkittävästi. Taittuva runko puolestaan helpottaa kuljetusta. Täysin uudella rakenteella kuljetusleveys jää alle kolmen metrin ja kuljetuskorkeus alle neljän metrin.
Kaikki muokkauselementit ovat yhdessä linjassa ja Row-Guard-kameran sivusiirtorunko on kiinnitetty uuteen työkaluun. Näin minimoidaan koneen pituutta, jolloin painopiste on mahdollisimman lähellä traktoria. Tämä helpottaa koneen käsittelyä sekä parantaa ajoturvallisuutta ja tarkkuutta.
Kaikki muokkauselementit ovat yhdessä linjassa ja Row-Guard-kameran sivusiirtorunko on kiinnitetty uuteen muokkaimeen. Kuva: EinböckUutta riviviljelykultivaattoria voidaan käyttää kaikilla yleisillä riviväleillä jopa 12 metrin työleveyteen asti. Yleiset rivivälit, kuten 24 riviä 50 senttimetrin rivivälillä tai 16 riviä 75 senttimetrin rivivälillä, voidaan hoitaa uudella koneella. Uusi taittokehys on yhteensopiva kaikkien Einböck-harojen, sormikiekkojen ja suojaelementtien kanssa. Myös Jumbo-etusäiliöt kylvökasvien kylvöön, lannoitteiden levitykseen tai nauharuiskutukseen voidaan yhdistää uuteen XXL-riviviljelykultivaattoriin. Section-Control-ohjauksen kautta tapahtuva suunnikasnosto on osa vakiovarusteita.
Uutta riviviljelykultivaattoria voidaan käyttää kaikilla yleisillä riviväleillä jopa 12 metrin työleveyteen asti. Yleiset rivivälit, kuten 24 riviä 50 senttimetrin rivivälillä tai 16 riviä 75 senttimetrin rivivälillä, voidaan hoitaa uudella koneella. Kuva: EinböckJoko sinulle tulee Koneviestin uutiskirje? Tilaamalla maksuttoman uutiskirjeen saat noin kerran kuukaudessa sähköpostiisi toimituksen valitsemia kiinnostavimpia juttuvinkkejä. Tilaa uutiskirje
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


