
Einböck Razor -kultivaattori säästää polttoainetta ja vähentää kemikaalien tarvetta
Kasvimassan sekoittaminen maahan korjuun jälkeen nopeuttaa kasvimassan maatumista ja siten ehkäisee kasvitauteja. Kevytkultivaattori on siihen työhön nopea laite.
Einböckin Razor on suunniteltu sadonkorjuun jälkeiseen muokkaukseen, jolloin pellolle jäänyt kasvimassa sekoitetaan maahan. Se nopeuttaa kasvimassan hajoamista ja pienentää riskiä kasvitaudeista. Kuva: EinböckEinböckin Razor on uusi maanmuokkauslaitevalikoimassa. Työleveys on kuusi metriä. Työsyvyys säädetään tukipyörillä. Edessä on molemmissa kulmissa tukipyörät ja takana on yhteensä neljä pyörää molempien lohkojen kulmissa. Työsyvyys voi olla maksimissaan 12 senttiä, mutta korjuun jälkeen kasvimassan multaaminen ei tarvitse kuin muutaman sentin työsyvyyden. Riittää kun kasvimassa saadaan sekoitettua maahan.
Maata irrotetaan viidessä rivissä olevilla s-piikeillä. Piikkien väli on 15 senttiä. Rivien väli on 50 senttiä. Runkokorkeus on 60 senttiä. Tavoitteena on leikata maa tasaisesti koko työleveydeltä. Käytössä ovat Herkules-s-piikit, joissa on tavallista vahvempi jousitus. Teränä on hanhenjalka, jolloin pinta leikkautuu kauttaaltaan ja joka kiskoo myös juuria maasta..
Razor taittuu keskeltä kuljetusasentoon. S-piikit ovat viidessä rivissä. Työsyvyys säädetään tukipyörien korkeutta muuttamalla. Työsyvyys ei tarvitse olla kuin muutama sentti, jolloin polttoainetta ei käytetä tarpeettomasti maan muokkaamiseen. Kuva: EinböckTakimmaisena ovat kolmessa rivissä 12-milliset pystypiikit, jotka lajittelevat hienojakoisempaa maata pohjalle ja juuria pintaan kuivumaan.
Työsyvyyttä säädetään ohjaamosta hydraulisesti, jolloin pellolla olosuhteiden muuttuessa maalajilta toiselle vaihdettaessa, työsyvyys voidaan säätää aina uudestaan. Myös jälkiharan työsyvyys säädetään hydraulisesti ohjaamosta.
Razor sopii luomutiloille ja niille, jotka haluavat vähentää kemikaalien käyttöä. Mekaanisella rikkakasvien torjunnalla voidaan vähentää osaltaan kemikaalien käyttöä. Kun työsyvyys voidaan säätää tarkkaan, vähentää se tarpeetonta polttoaineen kulutusta.
S-piikit ovat viidessä rivissä, jolloin rakenne on riittävän avara. Jälkiharan piikit ovat kolmessa rivissä. Kuva: EinböckJoko sinulle tulee Koneviestin uutiskirje? Tilaamalla maksuttoman uutiskirjeen saat noin kerran kuukaudessa sähköpostiisi toimituksen valitsemia kiinnostavimpia juttuvinkkejä. Tilaa uutiskirje
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


