
Avant Murinoilla järjestettiin ensimmäiset Avantilla ajon SM-kilpailut – ylöjärveläiset ottivat kaksoisvoiton

Kuljettajat ajoivat kelloa vastaan, ja kilpailusuorituksen eri vaiheita tarkkaili kaksi tuomaria. Tuomarit ohjeistivat kuljettajia tarvittaessa, mutta virheen sattuessa he määräsivät kilpailijoille kymmenen sekunnin aikasakon.
”Sakon on oltava riittävän iso. On pyritty siihen, että puhdas suoritus palkitaan. Ei sellaista, että vedetään mutkat suoriksi, tehdään virheitä ja silti voitetaan”, kertovat kilpailun tuomarit Lauri Sahlstedt ja Steffe Selroos.

Kilpailu käytiin Avant 645i -kuormaajalla
Valmistajan mukaan kuormaaja on varustettu Kubotan 1,5-litraisella turboahdetulla V1505-CR-TE5-dieselmoottorilla, jonka teho on 33 kW/44 hv. Yksinopeuksisen kuormaajan huippunopeus on 13 km/h, ja työhydrauliikan suurin öljyntuotto on 75 l/min.
”Merkintä i numeroiden 645 perässä tarkoittaa sitä, että koneessa on sähköinen moottorin ohjainyksikkö. Se tuo paremmat vääntöominaisuudet alhaisimmillekin kierroksille ja pienemmän polttoainekulutuksen tuotettua kilowattia kohti”, sanoo Avantin kotimaan myyntipäällikkö Jaakko Jytilä.

”Runko-ohjattu kone on ketterä ja se ei oikaise, eli käytännössä takapyörät menevät samoja jälkiä etupyörien kanssa. Jäykkä runkonivel pitää koneen vakaana”, sanoo Jytilä.
Tuomarit pitivät näkemästään
Selroosin ja Sahlstedtin mukaan kilpailu sujui yllättävän hyvin. He ajattelivat, että keiloja olisi kaatunut enemmän.
”Muutaman kerran kilpailijoilta unohtui tarkistaa kauhan lukitus. Useimmiten kauha oli se ongelma, ei paalipihdit”, kertoo Sahlstedt.

Tuomarit antoivat kymmenen sekunnin aikasakon, jos suorituksen aikana keila siirtyi tai sen yli ajettiin. Loppuaikaan lisättiin kymmenen sekuntia myös, jos työväline jäi vaihdon yhteydessä sille varatun alueen ulkopuolelle, tai jos työvälineen lukitus unohdettiin tarkistaa.

”Kun on kisatilanne ja vähän liikaa kierroksia koneessa, niin liikkeet ovat hieman hallitsemattomia ja hosutaan. Mutta oli kiva seurata, että oikeasti yritettiin tsempata, kun on kovat palkinnot”, sanoo Steffe Selroos.

Kaksoisvoitto meni ylöjärveläisille
Ensimmäisen Avantilla ajon SM-kilpailun voitti Simo Linnainmaa Ylöjärveltä ajalla 02:09,89. Toiseksi tuli Kalle Kiuru Ylöjärveltä ajalla 02:14,80. Kolmannelle sijalle ylsi Arttu Rojo Siilinjärveltä kellon pysähtyessä aikaan 02:15,45.

Linnainmaa, Kiuru ja Rojo palkittiin Ajo Motorsportin ja Avantin logoilla varustetuilla rannekelloilla. Tuotepalkintojen lisäksi he pääsevät matkakumppaniensa kanssa seuraamaan 1.−3.9.2023 järjestettävää MotoGP:n Grand Prix -kilpailua Circuit de Barcelona-Catalunya -moottoriradalle Espanjaan Avantin VIP-vieraina.
Kova työ palkittiin
Arttu Rojo kertoo ajaneensa vastaavanlaisella koneella kotonaan, ja Kalle Kiuru ajaa Avantilla työkseen.
”Olen itse tottunut hyttikoneisiin, mutta avokoneesta näkee paremmin. Hydrauliikan kytkeminen onnistui tosi hyvin, mutta työlaitekiinnityksen kanssa räpelsin itse, koska kytkin oli eri kohdassa kuin omassa koneessa”, kertoo Kiuru.
Voiton napannut Simo Linnainmaa kertoo pitäneensä pään kylmänä. Kokemus ja harjoittelu näkyi rauhallisen voittosuorituksen taustalla.
”Meillä on vanhempien maatilalla 528 Avant. Sillä on tullut ajettua ihan pienestä pitäen. Olisinko viisivuotiaana aloittanut Avantilla ajamisen isän sylistä, kun en itse ylettänyt polkimille. Kahtena edellispäivänä tein radan kotipihaan navetan eteen − siinä rupesin hieromaan sitten”, kertoo Linnainmaa.
Osaston luetuimmat
- Valtra esitteli kuudennen sukupolven S-sarjan traktorit − valmistus Suomessa vaihteistoja ja ohjaamoita myöten
- Valtran uudet mallit - Nopeat uutuudet
- Husqvarnalta tulossa markkinoille kevyt takakahvallinen moottorisaha 540 XP mark III
- Ford Rangerista ladattava hybridi markkinoille
- Suomalainen LH-Lift siirtyy osaksi kansainvälistä JOST-yhtymää
- Alstor esitteli uudet 850 ja 850H -pienmetsäkoneet – uusi hydrauliikka tehostaa koneiden hyötysuhdetta
- Uusi fosforiasetus voimaan – lannoituksen säätelyn kattavuus paranee