Baumassa 3702 näytteilleasettajaa 63 eri maasta
Maailman johtava rakennuskoneiden näyttely Bauma 2019 avautui eilen maanantaina (8.4.) Münchenissä. Tapahtumassa on tänä vuonna 3702 näytteilleasettajaa, joista 2433 on ulkomailta. Näyttelyn kokonaispinta-ala on 614 000 neliömetriä.

MAINOS (teksti jatkuu alla)
MAINOS PÄÄTTYY
MAINOS (teksti jatkuu alla)
MAINOS PÄÄTTYY
Näytteilleasettajia on 63 eri maasta. Eniten näytteilleasettajia tulee Saksasta (1269 kpl), Italiasta (549 kpl) sekä Kiinasta (401 kpl). Suomesta mukana on 56 yritystä.
Kolmen vuoden välein järjestettävään tapahtumaan odotetaan viikon aikana yli puolta miljoonaa vierailijaa.
Sähköllä toimivat työkoneet yleistyvät hitaasti mutta varmasti, mikä näkyy selkeästi Bauman tarjonnassa. Lähes jokaisella hydraulimoottoreiden valmistajalla on osastollaan sähköllä toimiva vaihtoehto.
Valmistajat lupaavat akuista energiansa saaville ”sähkökoneilleen” jo 5-6 h työaikojailman latausta. Aika on yllättävän pitkä, vaikka Baumassa ei nähty merkittäviä askelia akkutekniikassa.
Lue lisää
Osaston luetuimmat
- Ota koneestasi arvokkaat GPS-laitteet ainakin yöksi talteen – yöksi pellolle jätetty kylvötraktori houkutus varkaalle20.5.
- Avant Tecnolle oma myyntiketju20.5.
- Häggblom möi osan liiketoiminnastaan – varaosa- ja kulutusosapalvelut sekä alavaunuosaamisen italialaisille17.5.
- Nuoren metsän hoidon tukitasoa nostetaan ja ehtoja lievennetään17.5.
- Volkswgen ID.Buzz Cargo -täyssähköpakettiauto on esitelty15.3.
- Maxus e-deliver 3 -mallisto uudistui – nyt mukana täysin uusi malliversio13.5.
- Kyberhyökkäys Agcon järjestelmiin11.5.