
Valtra uudisti T-sarjan perusteellisesti – T6 tuo Core-moottorit ja uuden portaattoman voimansiirron
Valtra T6 -traktorit
- Valtran uusi T6-mallisto sisältää 6 mallia tehohaarukassa 170–245 hv.
- Moottorina Agco Powerin 7,5-litrainen kuusisylinterinen Core-moottori.
- Vaihteistona portaaton ML180-voimansiirto, 5- tai 10-portainen powershift.
Valtran T-sarja on uudistunut vuosien varrella harvakseltaan. Mega 8000 -sarjaan pitkälti perustuva T0-sarja esiteltiin vuonna 2002. Vuonna 2008 T-sarjan perinteisten voimansiirtojen ohelle tuotiin Versu- ja Direct-voimansiirrot.
Perusteellinen uudistus koettiin vuonna 2014, kun koko traktorin perusrakenne uudistettiin. Tuolloinkin moottorit ja voimansiirrot perustuivat pitkälti edeltäviin mallisarjoihin, mutta ohjaamo ja design olivat täysin uusia.
Nyt T-sarja saa historiansa perusteellisimman teknisen uudistuksensa, kun perusmoottorit ja portaattomat voimansiirrot vaihtuvat kokonaan eri tyyppiin.
Core-moottorit
Linnavuoren 6,6- ja 7,4-litraiset moottorit korvataan T6-sarjassa edelleen Linnavuoressa valmistettavalla Agco Poweriin Core 75 -moottorilla.
6-sylinterinen uutuusmoottori on ollut käytössä Fendtillä muutaman vuoden matalakierrosmoottorina, Valtrassa sen suurin pyörimisnopeus on 2 100 k/min.

7,5-litraisessa kuusisylinterisessä moottorissa on moniventtiilikansi ja hydrauliset venttiilinnostimet.
Tason 5 päästövaatimukset täytetään ilman pakokaasujen takaisinkierrätystä. Polttoaineen ominaiskulutus on laskenut esimerkiksi T236-mallissa T235:n 7,4 litraiseen moottoriin verrattuna 5 %.
Moottoriöljytilavuus on kasvanut neljänneksellä, mikä parantaa muun muassa moottorin jäähdytystä. Moottoriöljyn vaihtoväli on 600 tuntia.
Erilainen lisäteho
Moottorit eivät enää tuota varsinaista Sigma Power -nimellä tunnettua lisätehoa, vaan vaihteiston ja muiden toimilaitteiden tehon kulutusta mitataan jatkuvasti.
Lisäteho on siten jatkuvasti käytössä, mutta vaihteistoa suojellaan edelleen liialta vääntömomentilta.
Moottoreiden luonne on muuttunut huomattavasti edellisiin moottoreihin verrattuna, huippuvääntö on saatavilla selvästi alemmilla moottorin kierroksilla.
Myös koko toimintalogiikkaa on muutettu. Kaasupoljin oli aiemmin ensisijaisesti kaasupoljin. T6-malleissa polkimella pyydetään ensisijaisesti tiettyä vääntömomenttia, kuten nykykuorma-autoissa.
10-portainen powershift
Powershift-vaihteistopuolella pikavaihteiden määrä tuplaantuu. Eteen ajaessa pikavaihteita on tarjolla kymmenen, peruuttaessa viisi.
10-portainen powershift perustuu osin viiden pikavaihteen Versu-voimansiirtoihin. Versussa aluevaihteita on neljä kappaletta ja jokaisen vaihtuessa veto katkeaa. Nyt edelliset A- ja B-alueet sekä C- ja D-alueet on yhdistetty uuteen voimansiirtoon lisätyllä kytkinpaketilla akseleineen.
Tämän myötä neljän aluevaihteen sijaan vaihteistossa on A- ja B-alueet. Käytössä on eteen ajaessa kymmenen pikavaihdetta, joiden välillä vaihtaessa veto ei katkea.
Myöhemmin valikoimiin lisätään myös 5-portainen Versu-powershift.
Vaihtunut portaaton voimansiirto
T-sarjassa otetaan käyttöön Agcon portaaton voimansiirto. ML-sarjan voimansiirtoja on aiemmin käytetty jo Q- ja S-sarjoissa. T-sarjan ML180-voimansiirto tullaan valmistamaan Suolahden voimansiirtotehtaalla.
Voimansiirto on tyypiltään ML180 ja siinä on kaksi aluevaihdetta. Nopeimpien versioiden huippunopeus on 57 km/h.

Takavoimanotto muuttuu vakiovarusteena nelinopeuksiseksi. Mahdollisen etuvoimanoton nopeus on 1 000 k/min.
Uusia ominaisuuksia hydrauliikkaan
Hydrauliikkapumppuvaihtoehtoja on kolme: tuotto on joko 115, 160 tai 200 l/min.
Hydrauliikkapuolella uutena varusteena on maanopeusautomaatio, jonka avulla esimerkiksi noukinvaunua purkaessa pohjakuljettimen nopeus saadaan linkitettyä ajonopeuteen.
Sama ominaisuus on näppärä myös esimerkiksi hiekottimen tai kuivalantavaunun vedossa, kun hydrauliikan virtaus saadaan linkitettyä ajonopeuteen.

Active tai SmartTouch
Varustetasot vastaavat edellisen sukupolven mallien nimeämislinjaa. SmartTouch-malleissa on aina kosketusnäytöllä ja ajokahvalla varustettu kyynärnoja ja sähköhallitut työhydrauliikan venttiilit.

Active-malleissa hydrauliikkajärjestelmä on myös suljettu ja kuormantunteva, mutta venttiileitä hallitaan mekaanisista vivuista. Active-malleissa ei ole ohjelmoitavia painikkeita sisältävää ajovipua eikä esimerkiksi päisteautomatiikkaa.

Active-mallien kyynärnoja on täysin uusi ja pikaisen kokeilun perusteella hyvin monipuolinen. Kyynärnoja sisältää fyysiset painikkeet useimmin tarvittaville toiminnoille, lisäksi siinä on esimerkiksi modulaarinen joystickin kiinnitys.
Tämän ansiosta Valtran oma hydrauliikan ristivipu voidaan asiakkaan halutessa vaihtaa vaikkapa Parkerin minivipuun.
Toisen sukupolven SmartTouch
SmartTouch-näyttöä on uudistettu reilulla kädellä. Aiemman 9 tuuman ruudun sijaan kyynärnojan kosketusnäyttö on nyt 12-tuumainen.
Myös ohjelmistoja on päivitetty siten, että lisävarusteiselle kakkosnäytölle saadaan näkyviin nyt myös traktorin tiedot. Aiemmin toinen näyttö oli pyhitetty automaattiohjaukselle ja Isobus-työkoneille.

Itse SmartTouch-ajovipu on pysynyt kutakuinkin ennallaan, hydrauliikan ristivivun muotoilua on päivitetty. Vivun valo muuttuu vihreäksi, kun hydrauliikka aktivoidaan.
Ajovivun käytettävyyttä on parannettu lisäämällä ohjelmoitavien painikkeiden määrää. Aiemmin vivussa oli kolme ohjelmoitavaa painiketta, nyt niitä on kuusi. Lisäksi hydrauliikan vipuun voidaan ohjelmoida neljä eri toimintoa.
Muutoksia voimanottoihin
Voimansiirtomuutosten vuoksi tilanne muuttuu myös takavoimanottojen osalta. ML180-voimansiirron myötä kaikissa portaattomissa malleissa voimanotto on vakiona nelinopeuksinen.
Portaattomiin malleihin ei ole saatavilla mekaanista ajovoimanottoa, mutta powershift-malleihin sen edelleen saa.
Powershift-malleissa voimanotto on enintään kolminopeuksinen.
Hiljainen ohjaamo
Ohjaamon rungon mitoitukseen ei ole tehty muutoksia T5-sarjaan verrattuna. Runkorakennetta on päivitetty siten, että ylimääräiset reiät on poistettu melutason alentamiseksi.
Ohjaamon kiinnitystä on muutettu siten, että värinöitä välittyy vähemmän.
Ohjaamon melutasoksi ilmoitetaan 69 desibeliä. Esittelytilaisuuden esisarjan yksilöillä ja protokoneilla ajaessa ero edelliseen on huomattava, ohjaamo on korvakuulolta merkittävästi hiljentynyt.
Oven sulkeutumista on parannettu viilaamalla paineenpoistoventtiilien toimintaa. Ainakin protokoneissa ovi oli aiempaa helpompi sulkea, eikä oven sulkeutuessa korvissa kuulunut paineen kasvamisesta johtuvaa humahdusta.
Akseliväli muuttuu
Perusrakenteen vaihdoksen vuoksi myös traktorin mitat muuttuvat. Akseliväli muuttuu 295 senttiin T5-sarjan kolmesta metristä.

Suurin sallittu massa on kuutossarjan portaattomissa malleissa 14 000 kg, mikä on 500 kg aiempaa enemmän. Powershift-malleissa suurin sallittu massa on 13 500 kg.
Polttoainesäiliön tilavuus on 380 litraa, mikä on 50 litraa vähemmän kuin perustekniikaltaan vastaavassa, uudessa Massey Ferguson 7S Mark 2 -mallistossa.
Uusi jarrujärjestelmä
T5-malleista alaspäin jarrujen käyttöpaine tuotettiin jarrupolkimeen kytketyllä jarrupääsylinterillä, joka asetti reunaehtoja jarrujen toimintaan. T6-mallien jarrut toimivat eri tavalla.
Käyttöpaine otetaan traktorin hydrauliikkapumpulta ja jarrupolkimella käytetään nyt venttiiliä, joka annostelee öljyä jarrusylintereille.
T6-malleissa käytetään Danan etuakselia tyypiltään 750. Akseli on vaihtunut edellisiin mallisarjoihin verrattuna.
53 tai 57 km/h nopeudella varustettujen powershift-mallien etuakselit ovat jarrullisia, muissa versioissa etuakselin jarrutus hoidetaan kytkemällä neliveto päälle.
Päivitetyt jousitukset
Etujousitus on Valtralle tuttuun tapaan paineilmakäyttöinen. Paineilman käyttö mahdollistaa hyvän ajomukavuuden ja johdonmukaisen toiminnan myös pakkasilla.
Etujousituksessa käytetään nyt yhtä ilmapussia, kun aiemmin niitä oli kaksi. Iskunvaimentimet sijaitsevat akselin takapuolella.

Ohjaamojousituksen kiinnityksiä on uudistettu. Jouset ja iskunvaimentimet on vaihdettu eri tyyppisiin.
Koeajolenkillä ero vanhaan oli selkeä. Uusilla jousilla jousitus nielee paremmin pellolla tulevia teräviä, suurempia iskuja.

Helpotusta datan hallintaan
Traktorin ostohintaan kuuluu viiden vuoden telemetrialisenssi, lisäksi automaattiohjauksella varustettuihin traktoreihin sisältyy saman mittainen tiedonsiirtopaketti.
Viiden vuoden jälkeen vuosilisenssi muuttuu maksulliseksi. Perustelemetria mahdollistaa muun muassa traktorin etäseurannan ja jatkossa myös etäpäivitykset.
Kaikki T6-mallit ja Valtran omalla automaattiohjauksella varustetut vanhemmatkin traktorit ovat yhteensopivia Agcon vuonna 2024 hankkiman PTx:n toteuttaman FarmEngage-palvelun kanssa.
Lähitulevaisuudessa palvelu tulee mahdollistamaan tiedonsiirron ja esimerkiksi pellon rajojen tuonnin ja viennin myös eri konevalmistajien palveluista. Datan luvataan kulkevan John Deeren Operations Centeristä ja CNH:n FieldOps-palvelusta molempiin suuntiin.
Merkittäviä uudistuksia
T6-sarjassa Valtra on kuunnellut asiakkaiden palautetta etenkin ohjaamon melutason ja portaattoman voimansiirron osalta.
T-sarjan osuus on ollut noin 50 % Suolahden tuotannosta. Ensimmäisten myyjäkoulutusten jälkeen T6-mallien vuoden 2026 tuotantokapasiteetin kerrottiin tulleen loppuunmyydyksi 2,5 tunnissa.
Portaattomalla voimansiirrolla varustettujen mallien tuotanto on jo alkanut Suolahdessa. Powershift-mallien valmistus alkaa vuoden 2027 puolella.
- Osaston luetuimmat



