Näyttävä konehalli halvalla
Punkaharjulainen ideanikkari Esa Tuunanen näyttää tekemisen mallia rakennusprojekteissaankin. Viimeisimpänä työnäytteenä on edullisesti pystytetty konekatos, johon ei turhia euroja ole sijoitettu.
Kertopuutehtaan sorviin sopimattomat ylisuuret pöllit ovat saaneet loppusijoituspaikan pystypilareina ja muu rakennuksessa käytetty puutavara on sahattu pystykuivasta puusta, jonka myyntiarvo on mitätön.
”Siinä on tasattu ja tiivistetty murskepatja ja pilareitten alla on betonilaatta. Mie nakkasin pöllit pystyyn, eikä muuten tarvinnu reivoja”, Esa kertaa.
Kattopellit löytyivät purkutyömaalta veloituksetta. Aluskatteena on hakerankakasan päällä käytettävää suojakartonkia.
Pulpettimallinen katos on etusivultaan auki ja 36 metriä pitkään rakennukseen mahtuu lähes koko Esan traktoriarsenaali. Pressuovet nostetaan kesäajaksi sisäpuolelle katossa olevan vaijerin varaan ja talveksi ne lasketaan alas. Rakennus tuulettuu luontaisesti ja tehokkaasti, kun seinälaudoitus on jätetty alhaalta auki.
Ei tähän tainnut montaa tuhatta euroa palaa?
”Oisko tonniikaan männy”, Esa ynnää.
Matti Turtiainen
Osaston luetuimmat
- Pyöräalustaiseen kaivinkoneeseen kauhan tilalle kiinnitetty lana helpottaa kiinteistönhoitoa – Wieska W3T tositoimissa26.2.2021
- Kokeilu: Ladattava ruohonleikkuri osottautui mainioksi avarilla alueilla — Milwaukeen leikkuujäljestä ja tehokkuudesta ei löytynyt moitittavaa9.8.2022 Tilaajalle
- Yksityisteille uusi laki - Mitä uutta tienpitoon?25.10.2018
- Jokapaikan sarvipää Neko Maestral -kaksipyörätraktori sopii monenlaisiin pihatöihin26.6.2014
- Urakkatason Vermeer-kantojyrsimellä piha-alueen kannot hakkeeksi — työ on perinteisiin sarvimallin jyrsimiin verrattuna helppoa13.9.2022 Tilaajalle
- SnowDog – yksinkertainen vetojuhta9.4.2015 Tilaajalle
- Traktorivetoisella Mueller Tornado -latujyrsimellä hiihtoladut luistaviksi – jyrsin on kustannustehokas vaihtoehto latujen hoitoon22.3.2021 Tilaajalle