
Monikäyttöinen ohjausjärjestelmä


Usevolt-ohjausjärjestelmään kuuluu ohjainkahvat, näyttö ja ohjainyksikkö. Järjestelmä on rakennettu niin, että ohjainyksikköä ei kaikissa tilanteissa tarvita, vaan pelkät kahvat voivat hoitaa työkoneen sähköisten venttiilien ohjauksen.
Järjestelmä kehitettiin alun perin metsäkoneita varten, mutta ohjausjärjestelmää voi käyttää koneen käyttötarkoituksesta riippumatta, kunhan koneessa on sähköinen venttiilipöytä. Suunnittelun lähtökohtana on ollut mahdollisimman suuri luotettavuus, kestävyys ja helppokäyttöisyys.
UV07-ohjauskahva on ohjausjärjestelmän sydän. Ohjauskahva sisältää kaiken tarvittavan elektroniikan hydrauliikkaventtiilin magneettikelan, eli solenoidin, ohjaamiseksi. Ohjauskahvan antureina toimivat magneettiset HAL-anturit, jotka ovat kestäviä ja luotettavia. Toisin kuin potentiometrein toteutetuissa antureissa, ei HAL-antureissa ole mekaanisia kuluvia osia, ja ne kestävätkin jopa yli miljoona käyttösykliä.
Hydrauliventtiilin solenoidit pystytään kytkemään suoraan UV07:ään, eikä erillistä hydrauliikkaohjainta tarvita. UV07:n sisältä löytyvän tehokkaan mikrokontrollerin ansiosta kaikki solenoidilähdöt ovat proportionaalisia, virtaohjattuja closed-loop-lähtöjä.
Tämän ansiosta hydrauliikkaventtiilin ohjaus on tarkkaa riippumatta lämpötilasta, solenoidin resistanssista tai ajoneuvon käyttöjännitteen vaihteluista. UV07 pystyy ohjaamaan kaikkia markkinoilta löytyviä sähköisesti ohjattuja hydrauliikkaventtiileitä, oli venttiilin ohjaustapa sitten virta, PWM, analogijännite tai CAN-väyläohjaus.
Lisätietoja: www.usevolt.fi
Osaston luetuimmat
- Energiapuukaupassa hinnat nousussa 2022 – halvempaa latvusmassaa ostettiin enemmän kuin karsittua rankaa7.2.
- Sampo Rosenlew on valmistanut jo tuhat metsäkonetta – tuhannes kone lähtee työskentelemään Saksan jyrkkiin rinteisiin30.1.
- Husqvarnalta tulossa markkinoille kevyt takakahvallinen moottorisaha 540 XP mark III6.10.2022
- Uusi Mercedes-Benz eSprinter-mallisto esiteltiin – ensimmäiset autot saapuvat Suomeen tämän vuoden lopulla09:06
- Volvo tuo markkinoille aiempaa tehokkaamman biokaasua käyttävän kuorma-automalliston6.2.
- PEL-tuote ostaa merkittävän osuuden Tume-Agrista7.4.2017
- K-Maatalouden liiketoiminta ruotsalaisomistukseen11.4.2017