Cumminsin ja Hyundain pitkän kumppanuuden tuloksena 300 000 moottoria toimitettu Hyundaille

Yhtiöiden kumppanuus alkoi vuonna 1990. Ensimmäinen virstanpylväs saavutettiin vuonna 1996, jolloin moottoreita oli toimitettu 10 000 kappaletta. Hyundain myynti kasvoi hiljalleen ja vuoteen 2016 mennessä saavutettiin 200 000 kappaleen virstanpylväs. Nyt 32 vuoden kuluessa moottoreita on toimitettu 300 000 kappaletta.
Hyundai Construction Equipmentin rakennuskoneissa käytetään tällä hetkellä myös Yanmarin, Kubotan, Scanian, HMC:n ja GM:n moottoreita. Vuosittain Hyundain tehtailta valmistuu noin 50 000 erilaista työkonetta.
Cumminsin tuotevalikoima käsittää dieselmoottoreiden lisäksi kaasu-, sähkö- ja hybridivoimalinjat sekä näihin tarvittavat jälkikäsittelylaitteet, turboahtimet, polttoainejärjestelmät, automaattiset vaihteistot, akut ja sähköiset järjestelmät sekä vety- ja polttokennoratkaisut.
Osaston luetuimmat
- Valtra esitteli kuudennen sukupolven S-sarjan traktorit − valmistus Suomessa vaihteistoja ja ohjaamoita myöten
- Valtran uudet mallit - Nopeat uutuudet
- Husqvarnalta tulossa markkinoille kevyt takakahvallinen moottorisaha 540 XP mark III
- Suomalainen LH-Lift siirtyy osaksi kansainvälistä JOST-yhtymää
- Ford Rangerista ladattava hybridi markkinoille
- Alstor esitteli uudet 850 ja 850H -pienmetsäkoneet – uusi hydrauliikka tehostaa koneiden hyötysuhdetta
- Kesä on masinistiharrastajan parasta aikaa – katso tapahtumakalenterista, missä voi tutustua vanhoihin koneisiin