Rakentamiselle ennustetaan hyvää pöhinää – vuokraustoiminta kasvussa

Talouden kasvunäkymät ovat edelleen hyvät maailmanlaajuisesti. Inflaation vauhdittuminen, tuotannon pullonkaulat tai koronatartuntojen kiihtyminen eivät ole toistaiseksi näkyneet talousennusteissa.
Ennusteiden mukaan rakentaminen kasvaa sekä kuluvana että ensi vuonna. Rakennuskonevuokrauksen määrä kasvoi vuonna 2020 noin kolme prosenttia. Tälle vuodelle ennuste on kaksi prosenttia.
Tulevana vuonna rakentamisen painottuu paljon vuokrakoneita käyttävään toimitilarakentamiseen, mikä kiihdyttää vuokramarkkinoiden määrän peräti kuuden prosentin kasvuun ensi vuonna.
Valtavat elvytystoimet ja nollakorot maailmalla ovat vauhdittaneet taloutta. Inflaation kiihtyminen sekä tuotteiden saatavuusongelmat ovat jatkuneet kesän jälkeen, mutta toistaiseksi ne eivät ole näkyneet aiempaa hitaampina talouskasvuennusteina.
Infrarakentamisen määrä pysyy korkealla, mutta vähenee hieman sekä kuluvana että ensi vuonna. Suurten kaupunkien liikenneinfrahankkeiden määrä on korkea.
Osaston luetuimmat
- LH-Osa Turun Konekeskukselle
- Fiat, Alfa-Romeo ja Jeep saavat Suomessa uuden isännän
- Joskinille kolme maahantuojaa – tavoitteena pääsy lähemmäksi ammattilaista
- Echon moottorisahauutuudet saatu Koneviestin kokeiluun
- Uusi fosforiasetus voimaan – lannoituksen säätelyn kattavuus paranee
- Energiapuukaupassa hinnat nousussa 2022 – halvempaa latvusmassaa ostettiin enemmän kuin karsittua rankaa
- Jonsered-tuotteet jäävät pois markkinoilta tänä ja ensi vuonna