Komatsu ostaa kaksi kaatopäävalmistajaa

Quadcon ja Southstarin suuret kaato- ja hakkuupäät täydentävät Logmaxin sekä Komatsun pieniin ja keskisuuriin runkoihin tarkoitettuja hakkuupäämallistoja. Samalla Komatsusta tulee hakkuu- ja kaatopääteollisuuden johtava valmistaja: se pystyy laajentuvan tuotevalikoiman kautta palvelemaan asiakkaitaan kaikissa tarvittavissa metsällisissä olosuhteissa. Quadco ja Southstar jatkavat toimintaansa Komatsu-ryhmässä itsenäisinä yhtiöinä säilyttäen edelleen omat myyntikanavansa.
Logmax, Quadco ja Southstar muodostavat kaupan jälkeen Komatsu Forest AB:n organisaatioon erillisen osaston metsäkoneiden lisälaitteille. Nyt tehty kauppa on osa Komatsun kasvustrategiaa. Erityistä vaikutusta kaupalla on Pohjois-Amerikassa, missä kokopuumenetelmä (FTL) on vallitseva.
Osaston luetuimmat
- Echon moottorisahauutuudet saatu Koneviestin kokeiluun
- Vetymoottorit yleistyvät – Hyundai Doosan Infracoren moottori sarjatuotantoon
- Stora Enso auttaa uusia yrittäjiä alkuun – yrittäjäksi alkava saa sopimuksen, tukitoiminnot ja vuokrakoneet neljäksi vuodeksi
- Energiapuukaupassa hinnat nousussa 2022 – halvempaa latvusmassaa ostettiin enemmän kuin karsittua rankaa
- TMK-energiapuukourat uudistuvat
- Husqvarnalta tulossa markkinoille kevyt takakahvallinen moottorisaha 540 XP mark III
- Uusi fosforiasetus voimaan – lannoituksen säätelyn kattavuus paranee