Claasin liikevaihto ja tulos pysyivät vakaina

Yrityksen liikevaihto, 3,83 miljardia euroa, oli hieman edellisvuotta korkeampi. Tulos ennen veroja, 158 miljoonaa euroa, parani sekin hitusen viime vuodesta. Taseessa oleva oma pääoma vahvistui 1,18 miljardista 1,23 miljardiin euroon.
Konserni kykeni vahvistamaan johtoasemaansa Euroopassa, liikevaihdon kehitys Pohjois- ja Etelä-Amerikassa oli positiivista, Itä-Euroopassa liikevaihto sen sijaan aleni. Aasian markkinoista Intian kasvu jatkui, Kiinassa maissinkorjuukoneiden kysyntä vaimeni.
Claasin investoinnit keskittyivät Venäjälle, Ranskaan ja Saksaan. Etelä-Venäjän Krasnodarissa otettiin lokakuussa käyttöön Claasin mukaan Euroopan modernein maatalouskonetehdas. Vähän sen jälkeen julkistettiin Claasin ja Venäjän Federaation aiesopimus, jonka tavoitteena on suoda Claasille venäläisen valmistajan status.
Ranskan Trangén testauskeskuksessa otettiin käyttöön kaksi uutta koetusasemaa. Niillä voidaan simuloida traktorin koko elinkaari neljässä viikossa. Saksan Hammissa sijaitsevaa keskusvaraosavaraston tekniikkaa modernisoitiin, jotta se pystyy vastaamaan maailmanlaajuisen varaosahuollon vaatimuksiin optimaalisesti. Lisäksi investoitiin maailmanlaajuisen myynti- ja kauppiasverkoston laajentamiseen sekä prosessien digitalisointiin. Tuotekehitysinvestointien arvo oli 203 miljoonaa euroa. Ne käytettiin sekä uusien palveluiden että sadonkorjuukoneiden ja traktoreiden kehitystyöhön.
Claas arvioi maatalouskoneiden myynnin olevan edelleen laskusuunnassa. Maataloustulon negatiivinen kehitys ja kehittyvien maiden poliittiset ja taloudelliset kriisit vähentävät maatalouskoneiden kysyntää.
Osaston luetuimmat
- Energiapuukaupassa hinnat nousussa 2022 – halvempaa latvusmassaa ostettiin enemmän kuin karsittua rankaa7.2.
- Sampo Rosenlew on valmistanut jo tuhat metsäkonetta – tuhannes kone lähtee työskentelemään Saksan jyrkkiin rinteisiin30.1.
- Husqvarnalta tulossa markkinoille kevyt takakahvallinen moottorisaha 540 XP mark III6.10.2022
- Uusi Mercedes-Benz eSprinter-mallisto esiteltiin – ensimmäiset autot saapuvat Suomeen tämän vuoden lopulla09:06
- Volvo tuo markkinoille aiempaa tehokkaamman biokaasua käyttävän kuorma-automalliston6.2.
- PEL-tuote ostaa merkittävän osuuden Tume-Agrista7.4.2017
- K-Maatalouden liiketoiminta ruotsalaisomistukseen11.4.2017