Piirteitä metsätöiden koneellistamisesta
MAINOS (teksti jatkuu alla)
MAINOS PÄÄTTYY
MAINOS (teksti jatkuu alla)
MAINOS PÄÄTTYY
Nykyinen moottorisahakantamme ja eri sahamerkkien keskinäisten lukumäärien suhde perustuu vielä nytkin pääasiassa maahantuontisäännöstelyn luomaan taustaan. Kun niiden tuonti sen sijaan viime syksynä vapautettiin, on kehityksen kulku saamassa uuden käänteen. Sahojen teknilliset ominaisuudet sekä niiden laatu, kestävyys ja hinta ryhtyivät nyt ohjailemaan eri sahanmerkkien markkinoille joutumista. Ne sahat, jotka saavat käyttäjien käsissä maastossa parhaan suosion, alkavat yleistyä. Oloihimme vähemmän sopivat ja vähemmän kestävät alkavat aikanaan kärsiä ostajien puutteesta.
KV 19/1958
Osaston luetuimmat
- Sampo Rosenlew on valmistanut jo tuhat metsäkonetta – tuhannes kone lähtee työskentelemään Saksan jyrkkiin rinteisiin30.1.
- Tilapäistä helpotusta polttoaineen hintoihin11.7.2022
- Husqvarnalta tulossa markkinoille kevyt takakahvallinen moottorisaha 540 XP mark III6.10.2022
- Etelä-Suomessa riski kirjanpainajien toisesta sukupolvesta — lämmin sää lisää tuholaisten kannankasvua29.8.2022
- Karsitun energiapuurangan kysyntä on nostanut alkuvuoden 2022 aikana keskimääräistä kuutiohintaa, mikä näkyy Luken tilastoissa.11.5.2022
- Metsätehon tilastointi kertoo teollisuuspuun korjuukustannusten noususta vuonna 202123.8.2022
- Kaivoskonevalmistaja Normet ostaa Marakon Oy:n19.1.