Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan

Pöttingerillä tyydyttävä vuosi

Itävaltalainen, 1700 henkeä työllistävä perheyritys Pöttinger selvisi tilivuoden 2015/16 vaikeuksista tyydyttävästi. Vaikeasta markkinatilanteesta ja koko maatalouskonealan myynnin laskusta huolimatta yhtiön liikevaihto laski vain 6 prosenttia 320 miljoonasta 301 miljoonaan euroon.
MAINOS (teksti jatkuu alla)
MAINOS PÄÄTTYY
MAINOS (teksti jatkuu alla)
MAINOS PÄÄTTYY

Nurmikoneet tuovat pääosan yhtiön liikevaihdosta. Viime tilivuonna niiden osuus oli 57 prosenttia, muokkaus- ja kylvökoneiden 28. Kylvökonemyynti sujuikin selvästi edellisvuotta paremmin, sillä niiden myynninkasvu oli 20 prosenttia.

Pöttinger on hyvin vientivetoinen yritys, sillä tuotannosta 86,5 prosenttia menee ulkomaille. Määrällisesti vienti kasvoi eniten Ukrainaan, Kanadaan, Ranskaan, Japaniin ja Kiinaan. Yksittäisistä vientimaista merkittävimpiä ovat Saksa (19 %) ja Ranska (13,5). Tuotannon kotimaan osuus on niin ikään 13,5 prosenttia ( profi).